Serginin Hikâyesi

Pablo Picasso

Picasso, 1971 © Ara Güler
Picasso, 1971 © Ara Güler

Pablo Picasso

(1881-1973)

Pablo Ruiz Picasso'nun uzun yaşamı boyunca yarattığı yapıtlar modern yirminci yüzyıl sanatındaki gelişmelere paralel gitmiştir. Bu yapıtların modern sanata katkısı da son derece önemlidir. Picasso her şeyden önce bir ressamdı, ama sanat faaliyetleri çizimi, baskıları, heykel, seramik ve tiyatro tasarımlarını da kapsıyordu. O anda hangi alanda çalışıyorsa, her fırsatta o alanın niteliklerini, tekniklerini araştırmaya, geliştirmeye çalışırdı. Kendi yaratma gücüne inancı tamdı, erken yaşlarda sanatında devrim yapmaya girişmiş, bir yirminci yüzyıl ressamının dünyayı betimlemenin yeni yollarını nasıl keşfedebileceğini araştırmıştı. Picasso yeniliklere son derece açıktı, büyük bir heyecanla deneyler yapar, hem çağdaşı sanatçılardan hem de eski bütün ustalardan ilham alırdı. Ama sonuç ne taklit, ne de pastiş olurdu; o, esin kaynaklarını gerçekten özgün bir sanata dönüştürürdü. Bu sanatın tamamlayıcı özelliği ise, yaratıcısının eliydi.

Pablo Picasso'nun Hayatı ve Sanatı

“Başkaları kendi yaşam öykülerini yazar, bense resim yaparım. Bitmiş olsa da olmasa da tablolarım günlüğümün sayfalarıdır, böyle oldukları için değerlidirler. Gelecek, tercih ettiği sayfaları seçecektir. Seçmek bana düşmez.”

Pablo Picasso

Sergi Hakkında

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, 24 Kasım 2005 – 26 Mart 2006 tarihleri arasında, 20. yüzyılın en büyük ressamlarından olan Pablo Picasso’nun eserlerine ev sahipliği yaptı. Picasso İstanbul’da sergisi, Türkiye’de dünyaca ünlü bir sanatçıya ayrılan ilk kapsamlı sergi olma özelliğini taşır. Picasso’nun 92 yıllık sanat yaşamındaki tüm dönemleri kapsayan sergide, 51 yağlıboya, 47 çizim, 13 seramik, 12 heykel, 8 gravür, 2 taşbaskı ve 2 duvar halısı olmak üzere, ressamın tüm dönemlerini kapsayan 135 eser yer aldı.

Picasso İstanbul’da sergisi için Ferit Edgü’nün eserlerin arkasındaki hikâyeleri ve sanat tarihsel analizlerini kaleme aldığı sesli rehberi, Müşfik Kenter’in sesinden dinleyebilirsiniz.

Dönemler ve Eserler

Picasso’nun mütevazı üne sahip bir ressam olan babası José Ruiz Blasco, oğlunun resim yeteneğini daha erken yaşlarda fark etmiş ve onu teşvik etmişti. Aile 1895’te Barselona’ya taşındıktan sonra don José, Bilim ve merhamet  gibi birçok resimde oğluna modellik de yaptı. Yerel sanat akademisinde yeteneğiyle arkadaşlarını ve öğretmenlerini etkileyen Pablo, 1897’de babasının öğüdüne uyarak Madrid’deki daha itibarlı bir okul olan San Fernando Akademisi’ne gitti. Ancak derslerden çok çabuk bıkarak, vaktini kafelerde ya da sokaklarda çizim yaparak, ya da Prado Müzesi’nde İspanyol sanatının altın çağının eserlerini inceleyerek geçirmeyi tercih etti. Sanatçının bu dönemde kopyaladığı Goya’nın gravürleri de, son dönem baskı ve tablolarındaki boğa güreşçilerine, İspanyol beyefendi ve hanımefendilerine yansıdı. 1899 başında Barselona’ya döndü ve burada çıkan yeni dergilerde illüstratör olarak çalışmaya başladı. Bu arada İspanya’da Ruiz’den daha ender olan annesinin soyadını kullanmayı tercih etmiş ve yapıtlarını önceleri P.R. Picasso, sonra da sadece Picasso şeklinde imzalamaya başlamıştı. 19. yaş gününden birkaç gün önce, Fransa’nın başkentindeki kültür ve sanat yaşamı hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla, yazar ve sanatçı dostu Carles Casagemas ile birlikte ilk kez Paris’e gitti. Ertesi yıl, ilk Paris sergisini açtı. Bu sergide yer alan, modern Paris hayatının bir çırpıda resmedilmiş sahneleri, rengârenk kompozisyonları görece kısa süren bir aşamaydı.

Katalog

Picasso İstanbul’da

Picasso İstanbul’da sergisinin kataloğunda, sergi küratörü, sanat tarihçi Marilyn McCully’nin, Picasso’nun tüm dönemlerine ışık tutan “Pablo Picasso: Giriş” adlı makalesi, aynı zamanda sanatçının yakın arkadaşı olan Picasso biyografisti John Richardson’ın “Özel Yaşamında Picasso” adlı yazısı, gerçeküstücü bir yazar olan Michel Leiris’in Picasso’nun öldüğü yıl (1973) yazdığı “Sanatçı ile Modeli” başlıklı denemesinden bir bölüm yer almaktadır.

İlk kez 1937’de Paris’e giden, burada Gertrude Stein, Tristan Tzara ve Picasso ile dostluk kuran Abidin, 1953’te Madoura atölyesinde çalışmaya başlar. Burada kendi seramik çalışmalarının yanı sıra Picasso’nun desenlerini seramiklere uygulayanlardan biri olur. Katalogdaki metin, Abidin Dino’nun Vallauris’teki atölyede Picasso ile geçirdiği iki günü anlatır.

Picasso’nun tüm eserleri © Succession Picasso
Marilyn McCully’den makale ve katalog metinlerini temin eden © Fundación Almine y Bernard Ruiz-Picasso para el Arte
Diğer metinler © Yazarlar ve varisleri

Picasso İstanbul’da

Konferanslar

Shape
Shape
Shape
Shape

Çocuklar İçin

Ben Picasso

Kes Yapıştır - Çılgın Maskeler

Diğer Çevrimiçi Sergiler

Monet’nin Bahçesi

09 Ekim 2012 - 06 Ocak 2013

Monet’nin Bahçesi

Çevrimiçi Sergiler

Tümünü Görüntüle