Müze Programı
18 Haziran 2022

Biçim, Anlam ve Yapıyı Bozmak (II): Dada - Gerçeküstücülük

Biçim, Anlam ve Yapıyı Bozmak (II): Dada - Gerçeküstücülük

SSM Öğrenme Programları’nın yetişkinlere yönelik çevrimiçi etkinlikleri İstanbul Üniversitesi Genel Sanat Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyeleri tarafından gerçekleştirilecek 14 haftalık sanat tarihi programıyla devam ediyor. Seminer programında, bilimsel bir disiplin olarak “sanat tarihinin tarihi”nden başlanarak Batı sanatı tarihindeki üslup değişimleri, erken Ortaçağ döneminden 20. yüzyıla değin bütün aşamalarıyla kronolojik bir dizge çerçevesinde ele alınacak. 

Programın bu haftasında Doç. Dr. Seda Yavuz “Biçim, Anlam ve Yapıyı Bozmak (II): Dada - Gerçeküstücülük” başlıklı semineri gerçekleştirecek. Sanatın ölümü tartışmalarında resim ve heykele hazır nesneyi dahil eden Dada ve Gerçeküstücülük ortaklaştıkları ve farklılaştıkları noktalar üzerinden irdelenecek. Dada hareketinde ‘absürt’ sözün imgeye dönüşmesi birçok farklı malzemenin kullanımını da içerir. Dadacı şiir, resim, kolaj ve asamblajlar yeni bir anlam evreninin olanaklılığını işaret ederler. Bir diğer taraftan gerçeküstücü yaklaşımın ‘gerçek dışılığı değil de gerçeğin insandaki iz düşümünü arıyor’ olması tuvalin sınırlarını ve eşzamanlı zihni zorlayan alanlar oluşturur. Her iki üretimin mantığı da insanın çocukluğuna yaklaşmasını hedefler. Şairlerin tetiklediği bu akımlar kendi dünyalarını yansıtan bir enerjiyi izleyicileriyle buluştururlar. Seminerde, geleneksel üretimlerin kırılma noktaları sinema örnekleriyle de ele alınacak.


Önemli bilgiler:
– Seminer, Zoom servisi üzerinden gerçekleştirilir. Seminere katılım linki, satın alma işlemi sonrası gönderilecek e-postada paylaşılacağı için e-posta adresinizi belirtmeniz gerekmektedir.
– Kayıt ücreti, tek haftayı kapsar. 14 haftalık programdan dilediğiniz haftalara tekil olarak kayıt olabilirsiniz. 
– Program sonunda katılım belgesi verilir.
– İnternet bağlantısından doğabilecek aksaklık ve mağduriyetlerden SSM sorumlu değildir.
– Katılımcıların kişisel sebeplerle seminere katılamaması durumunda ücret iadesi veya değişiklik yapılmaz.
– Kayıtlı olduğunuz bir seminere katılamamanız halinde, semineri 5 gün süreyle videodan izleme hakkı tanımlanır. 
– Katılımcıların, çevrimiçi programları veya bu programlar sırasında kullanılan her türden görsel, işitsel, yazılı materyali kaydetme, kopyalama, çoğaltma ve üçüncü kişilerle paylaşma hakkı yoktur. Aksi davranışlarda yasal sorumluluk katılımcıya aittir.

Günler ve Biletler

Öğrenme

250 ₺

Biçim, Anlam ve Yapıyı Bozmak (II): Dada - Gerçeküstücülük
Kayıt Ol (Tükendi)

Biçim, Anlam ve Yapıyı Bozmak (II): Dada - Gerçeküstücülük

Konuşmacı: Seda Yavuz

18 Haziran 2022, Cumartesi

10:00-12:00

Çevrimiçi

Diğer Öğrenme Programları

Çocuk Atölyesi: Toprak Anadan Palete: Osman Hamdi’nin Renkleri (8-10 yaş)

25 Şubat 2024, Pazar 14:00

Çocuk Atölyesi: Toprak Anadan Palete: Osman Hamdi’nin Renkleri (8-10 yaş)

Öğrenme Programları

Tümünü Görüntüle