Müze Programı
11 Haziran 2022

Biçim, Anlam ve Yapıyı Bozmak (I): Kübizm - Fütürizm

Biçim, Anlam ve Yapıyı Bozmak (I): Kübizm - Fütürizm

SSM Öğrenme Programları’nın yetişkinlere yönelik çevrimiçi etkinlikleri İstanbul Üniversitesi Genel Sanat Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyeleri tarafından gerçekleştirilecek 14 haftalık sanat tarihi programıyla devam ediyor. Seminer programında, bilimsel bir disiplin olarak “sanat tarihinin tarihi”nden başlanarak Batı sanatı tarihindeki üslup değişimleri, erken Ortaçağ döneminden 20. yüzyıla değin bütün aşamalarıyla kronolojik bir dizge çerçevesinde ele alınacak. 

Programın bu haftasında Doç. Dr. Seda Yavuz “Biçim, Anlam ve Yapıyı Bozmak (I): Kübizm - Fütürizm” başlıklı semineri gerçekleştirecek. Biçimsel anlamda 19. yüzyılda başlayan ve özellikle Cèzanne’ın geometrik indirgeme önerisiyle birlikte doruğa ulaşan yeni yaklaşımlar Kübizm akımında görülür. Seminerde, Picasso, Braque ve Gris’den örnekler ile Kübizm akımı ele alınacak. Heykelde Lipchitz ve Laurens’in biçimlendirmeleri akımın, Afrika masklarından ve ritüel nesnelerinden etkilenmelerini anlamaya yardımcı olacak. Barok dönemden sonra sanatsal üretimde çok etkin olmayan İtalya’nın hız, zaman ve hareketi öncülleyerek oluşturduğu resim ve heykeller Fütürizm’i irdelerken öncü rol alacak. Resim, heykel ve müzik manifestolarına da bakılarak fütürist sanatçıların amaçladıkları ve ulaştıkları sonuçların tartışılacağı seminerde, fütürist müzik ve sinema örnekleri de yukarıda bahsedilen kavramlarla ilişkilendirilerek çözümlemelere gidilecek.  


Önemli bilgiler:
– Seminer, Zoom servisi üzerinden gerçekleştirilir. Seminere katılım linki, satın alma işlemi sonrası gönderilecek e-postada paylaşılacağı için e-posta adresinizi belirtmeniz gerekmektedir.
– Kayıt ücreti, tek haftayı kapsar. 14 haftalık programdan dilediğiniz haftalara tekil olarak kayıt olabilirsiniz. 
– Program sonunda katılım belgesi verilir.
– İnternet bağlantısından doğabilecek aksaklık ve mağduriyetlerden SSM sorumlu değildir.
– Katılımcıların kişisel sebeplerle seminere katılamaması durumunda ücret iadesi veya değişiklik yapılmaz.
– Kayıtlı olduğunuz bir seminere katılamamanız halinde, semineri 5 gün süreyle videodan izleme hakkı tanımlanır. 
– Katılımcıların, çevrimiçi programları veya bu programlar sırasında kullanılan her türden görsel, işitsel, yazılı materyali kaydetme, kopyalama, çoğaltma ve üçüncü kişilerle paylaşma hakkı yoktur. Aksi davranışlarda yasal sorumluluk katılımcıya aittir.

Günler ve Biletler

Öğrenme

250 ₺

Biçim, Anlam ve Yapıyı Bozmak (I): Kübizm - Fütürizm
Kayıt Ol (Tükendi)

Biçim, Anlam ve Yapıyı Bozmak (I): Kübizm - Fütürizm

Konuşmacı: Seda Yavuz

11 Haziran 2022, Cumartesi

10:00-12:00

Çevrimiçi

Diğer Öğrenme Programları

Çocuk Atölyesi: Kapının Ardında (3-5 yaş, bir veli eşliğinde)

24 Mart 2024, Pazar, 15:00

Çocuk Atölyesi: Kapının Ardında (3-5 yaş, bir veli eşliğinde)

Öğrenme Programları

Tümünü Görüntüle