Müze Programı
4 Haziran 2022

Optik Nesnelliğe Karşı İçsel Öznellik: İzlenimcilik ve Dışavurumculuk

Optik Nesnelliğe Karşı İçsel Öznellik: İzlenimcilik ve Dışavurumculuk

SSM Öğrenme Programları’nın yetişkinlere yönelik çevrimiçi etkinlikleri İstanbul Üniversitesi Genel Sanat Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyeleri tarafından gerçekleştirilecek 14 haftalık sanat tarihi programıyla devam ediyor. Seminer programında, bilimsel bir disiplin olarak “sanat tarihinin tarihi”nden başlanarak Batı sanatı tarihindeki üslup değişimleri, erken Ortaçağ döneminden 20. yüzyıla değin bütün aşamalarıyla kronolojik bir dizge çerçevesinde ele alınacak. 

Programın bu haftasında Doç. Dr. Seda Yavuz “Optik Nesnelliğe Karşı İçsel Öznellik: İzlenimcilik ve Dışavurumculuk” başlıklı semineri gerçekleştirecek. 19. yüzyılın ikinci yarısında fotoğrafın yaşama dahil olmasının etkisi görme biçimlerini dönüştürür. Bir diğer etki de Barbizon Okulu olarak anılan sanatçıların açık havada resim yapmalarıyla birlikte ışık algısının değişmesidir. Tüm bu nedenler ve sosyo-kültürel yenilikler İzlenimci sanatçıların resimde optik alanlara odaklanmalarını sağlar. Genelde gündelik konular işlenir ve açık hava resimleri yapılır. 19. yüzyılın sonunda ise tüm bu faktörlere yoğun salgınlar ve iç savaşlar eklenir. Dönemin sanatçıları bireysel ve toplumsal sıkıntıları kendi perspektiflerinden resme yansıtmaya başlarlar. Bu sanatçılar yani Dışavurumcular, İzlenimcilerin temsilin olanaklarını genişlettikleri alanı ifade etmenin öznelliğiyle resim ve heykel alanlarında farklı bir noktaya getirirler. Seminerde, İzlenimci resimlerin ışık ve renk kullanımları tartışılacak, Dışavurumcu resimlerin çarpıcı hatta rahatsız eden içerikleri ve bu içeriği biçimsel anlamda vurgulamak için renk, ışık, çizgi vd. kullanımları örneklerle irdelenecek.


Önemli bilgiler:
– Seminer, Zoom servisi üzerinden gerçekleştirilir. Seminere katılım linki, satın alma işlemi sonrası gönderilecek e-postada paylaşılacağı için e-posta adresinizi belirtmeniz gerekmektedir.
– Kayıt ücreti, tek haftayı kapsar. 14 haftalık programdan dilediğiniz haftalara tekil olarak kayıt olabilirsiniz. 
– Program sonunda katılım belgesi verilir.
– İnternet bağlantısından doğabilecek aksaklık ve mağduriyetlerden SSM sorumlu değildir.
– Katılımcıların kişisel sebeplerle seminere katılamaması durumunda ücret iadesi veya değişiklik yapılmaz.
– Kayıtlı olduğunuz bir seminere katılamamanız halinde, semineri 5 gün süreyle videodan izleme hakkı tanımlanır. 
– Katılımcıların, çevrimiçi programları veya bu programlar sırasında kullanılan her türden görsel, işitsel, yazılı materyali kaydetme, kopyalama, çoğaltma ve üçüncü kişilerle paylaşma hakkı yoktur. Aksi davranışlarda yasal sorumluluk katılımcıya aittir.

Günler ve Biletler

Öğrenme

250 ₺

Optik Nesnelliğe Karşı İçsel Öznellik: İzlenimcilik ve Dışavurumculuk
Kayıt Ol (Tükendi)

Optik Nesnelliğe Karşı İçsel Öznellik: İzlenimcilik ve Dışavurumculuk

Konuşmacı: Seda Yavuz

4 Haziran 2022, Cumartesi

10:00-12:00

Çevrimiçi

Diğer Öğrenme Programları

Çocuk Atölyesi: Toprak Anadan Palete: Osman Hamdi’nin Renkleri (8-10 yaş)

25 Şubat 2024, Pazar 14:00

Çocuk Atölyesi: Toprak Anadan Palete: Osman Hamdi’nin Renkleri (8-10 yaş)

Öğrenme Programları

Tümünü Görüntüle