Müze Programı
23 Nisan 2022

Karşı Reform ve Tinsellik: Maniyerizm'den Barok Çağ'a Sanat

Karşı Reform ve Tinsellik: Maniyerizm'den Barok Çağ'a Sanat

SSM Öğrenme Programları’nın yetişkinlere yönelik çevrimiçi etkinlikleri İstanbul Üniversitesi Genel Sanat Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyeleri tarafından gerçekleştirilecek 14 haftalık sanat tarihi programıyla devam ediyor. Seminer programında, bilimsel bir disiplin olarak “sanat tarihinin tarihi”nden başlanarak Batı sanatı tarihindeki üslup değişimleri, erken Ortaçağ döneminden 20. yüzyıla değin bütün aşamalarıyla kronolojik bir dizge çerçevesinde ele alınacak. 

Programın bu haftasında Doç. Dr. Serap Yüzgüller, “Karşı Reform ve Tinsellik: Maniyerizm’den Barok Çağ’a Sanat” başlıklı semineri gerçekleştirecek. Luther’in 95 Tez’i Reform hareketini başlatırken, Katolik Kilisesi de Karşı Reform süreciyle antitezini devreye sokar ve bu süreç özellikle Latin coğrafyasında sanatın propaganda aracına dönüştürüldüğü tinsel bir iklimi beraberinde getirir. 16. yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren Rönesans sanatının kanonlaşan ilkelerinin ihlalini ilan eden Maniyerizm Rönesans’tan kopuşu haber verirken, yüzyılın son çeyreğiyle birlikte yeşermeye başlayan Barok üslup ise yeni bir kanonun inşasıyla 17. yüzyıl sanatına damgasını vurur. Bu seminerde, Maniyerist ve Barok sanat anlayışı dönemin dini tezleri ve düşünsel argümanları bağlamında ele alınacak.


Önemli bilgiler:
– Seminer, Zoom servisi üzerinden gerçekleştirilir. Seminere katılım linki, satın alma işlemi sonrası gönderilecek e-postada paylaşılacağı için e-posta adresinizi belirtmeniz gerekmektedir.
– Kayıt ücreti, tek haftayı kapsar. 14 haftalık programdan dilediğiniz haftalara tekil olarak kayıt olabilirsiniz. 
– Program sonunda katılım belgesi verilir.
– İnternet bağlantısından doğabilecek aksaklık ve mağduriyetlerden SSM sorumlu değildir.
– Katılımcıların kişisel sebeplerle seminere katılamaması durumunda ücret iadesi veya değişiklik yapılmaz.
– Kayıtlı olduğunuz bir seminere katılamamanız halinde, semineri 5 gün süreyle videodan izleme hakkı tanımlanır. 
– Katılımcıların, çevrimiçi programları veya bu programlar sırasında kullanılan her türden görsel, işitsel, yazılı materyali kaydetme, kopyalama, çoğaltma ve üçüncü kişilerle paylaşma hakkı yoktur. Aksi davranışlarda yasal sorumluluk katılımcıya aittir.

Günler ve Biletler

Öğrenme

250 ₺

Karşı Reform ve Tinsellik: Maniyerizm'den Barok Çağ'a Sanat
Kayıt Ol (Tükendi)

Karşı Reform ve Tinsellik: Maniyerizm'den Barok Çağ'a Sanat

Konuşmacı: Serap Yüzgüller

23 Nisan 2022, Cumartesi

10:00-12:00

Çevrimiçi

Diğer Öğrenme Programları

Kimler Gelmiş: Picasso ile Duygularin Rengi (6-9 yaş)

27 Nisan 2024

Kimler Gelmiş: Picasso ile Duygularin Rengi (6-9 yaş)

Öğrenme Programları

Tümünü Görüntüle