Sergiler

Hüseyin Çağlayan

NONE100

2022

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (Emirgan, İstanbul, Türkiye)

Günlük yaşantımızın akışında çeşitli davranış kodlarını ve bedenin görünmezliğini veya fiziksel özgüvenini kanıksıyoruz. Zaman zaman, bedenin farklılaştırılmasının heyecanı içinde kayboluyoruz, fakat tarihsel olayların fiziksel varlığı ve tutumu nasıl etkileyebileceğini, hatta şekillendirebileceğini neredeyse hiç sorgulamıyoruz.

Bu ışıkta Sömürgecilik Sonrası Beden, Batı tarafından sömürgeleştirilmiş toplumlar üzerine bir dans ve hareket incelemesidir. Güney Amerika ve Japonya, bu araştırmanın iki ana ilham kaynağı olmuştur. Güney Amerika, 16. ve 19. yüzyıllar arasında İspanyol ve Portekiz işgallerine kadar uzanan sömürgeci tutumların derin etkisine bir örnek teşkil eder. Japonya’da çok daha kısa süreli olan 1945-1952 ABD işgali ise, ekonomik, kültürel ve sosyal hayatı şekillendirmiş ve ağır sonuçlar doğurmuştur.

Bu eser, Güney Amerika dans türlerinden alınan hareketler ile mevsimsel bereket ve verimlilik ayinlerini kutlayan Japon ritüel canlandırmalarını birleştiriyor. Hayal ve incelemelere dayanan bu eserler, hem zoraki bir mutluluğu, hem de bir protesto ruhunu yansıtmaktadır. 

3D haritalama öğeyi kendi üzerine yansıtarak nesneleri kendi parametrelerinden bağımsız kılıyor, başka yaşam formları almalarını sağlıyor.

Detaylar

Koleksiyon
Gelen Sergiler
Başlık
NONE100
Tarih
2022
Malzemeler
Maun ağacı, PVC ve metal
Bulunduğu Yer
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (Emirgan, İstanbul, Türkiye)
Telif Hakkı
Hüseyin Çağlayan ve PİLEVNELİ'nin izniyle


İlgili Eserler

NONE98

NONE98

Detaylı İncele

Kategoriler

Konu

Gelen Sergiler

Format

Maun ağacı, PVC ve metal

Sanatçı / Yaratıcı

Hüseyin Çağlayan

Tarih / Dönem

2022

Coğrafi Konum

İstanbul, Türkiye