Müze Programı
5 Kasım 2022 - 14 Ocak 2023

Mimarlık ve Tasarım Programı

Mimarlık ve Tasarım Programı

Biletler için Mobilet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SSM Öğrenme Programları, Finlandiya’dan yaratıcı eğitim modeli Arkki Türkiye ile çocukların tasarım odaklı düşünmeye dayalı kazanımlar elde etmelerini amaçlayan Mimarlık ve Tasarım Programı’na başlıyor. 9-11 yaş aralığındaki çocukların dahil olabildiği, birbirini destekleyecek şekilde tasarlanan ve 15 atölyeden oluşan program, planlama, çizim ve farklı malzemelerden maket yapımı gibi çeşitli yaratıcı düşünme ve tasarlama tekniklerinin tanıtımına odaklanarak, ileriki modüllerde derinleştirilecek ve geliştirilecek temalar ile beceriler için temel sağlıyor.

Program kapsamında 9-11 yaş aralığındaki çocuklara tasarım ve teknolojiyi farklı bakış açılarından birleştiren ve inceleyen çok çeşitli projeler eşliğinde kendi potansiyellerini keşfetmeleri ve zorlamaları için bir ortam sunulur. Matematik, tarih, coğrafya ve biyoloji gibi alanları mimarlık yoluyla inceleyen ve sürdürülebilir kalkınma perspektifi içeren bütüncül yaklaşıma sahip projeler aracılığıyla gündelik yaşamdan konuları deneyimleyerek öğrenirler. Bireysel zorluklar, ekip çalışmasına dayalı iş birliği projeleri, farklı sosyal ortamlarda çalışma becerilerini geliştirir. Süreç boyunca, eleştirel düşünmelerini geliştirici farklı durumlarda bilgiyi işlemeyi, üretmeyi, sunmayı ve değerlendirmeyi öğrenirler. Ek olarak öğrenciler, çalışma süreçlerinin öz değerlendirmesini yapmayı, gözlem ve pozitif uygulamayla keşfederler.

Program

5 Kasım Cumartesi, 15:00-17:00 – Benim Kulem
Benim Kulem atölyesi, öğrencilerin bir binanın iskeleti olan taşıyıcı sistemini, çapraz bağlantıların etkisi ile üçgenlemenin önemini, ahşabı yapı malzemesi olarak tanımayı ve ahşabın yapısal özelliklerini öğrenmelerini amaçlıyor.

12 Kasım Cumartesi ve 13 Kasım Pazar, 15:00-17:00 – Bilye Kaydırağı
Bilye Kaydırağı atölyesi, öğrencilerin fiziği ve geometriyi eğlenceli bir şekilde deneyimlerken, bilye için hız trenine benzer oyun parkuru tasarlamalarını ve inşa etmelerini amaçlıyor.

19 Kasım Cumartesi, 15:00-17:00 – Çizgilerde Saklanan Elim
Çizgilerde Saklanan Elim atölyesi, öğrencilerin renk teorisini gözden geçirmelerini, tamamlayıcı renklerle insan görüşünü nasıl etkilediklerini test etmelerini ve çizim ile boyama tekniklerini kullanarak üç boyutlu resimler yapmayı öğrenmelerini amaçlıyor.

26 Kasım Cumartesi ve 27 Kasım Pazar, 15:00-17:00 – Benim Heykelim
Benim Heykelim atölyesi, öğrencilerin insan figürünün oranlarını anlamasını ve ölçekteki değişikliklere göre bir heykel üzerinde deneyerek uygulamasını amaçlıyor.

3 Aralık Cumartesi, 15:00-17:00 – Hayalimdeki Oda
Hayalimdeki Oda atölyesi, öğrencilerin odanın yüksekliği, açıklıklar gibi mekânı etkileyen çeşitli planlama unsurlarını dikkate alarak mekânsal planlamanın temellerini ve insan ölçeği ile mekân arasındaki ilişkiyi öğrenmelerini amaçlıyor.

10 Aralık Cumartesi ve 11 Aralık Pazar, 15:00-17:00 – Hayalimdeki Mobilyalar
Hayalimdeki Mobilyalar atölyesi, öğrencilerin iç mekân tasarımı ve mobilya tasarımının temelleri hakkında bilgi sahibi olmalarını ve tasarım sürecinin farklı aşamalarını uygulamalı bir süreçle öğrenmelerini amaçlıyor.

17 Aralık Cumartesi, 15:00-17:00 – Binamın Öyküsü
Binamın Öyküsü atölyesi, öğrencilerin kısa hikayeleri kelimeler ve resimler kullanarak çizgi roman formatında nasıl sunulacağını ve yapılı çevrenin hikâye yaratmak için nasıl kullanıldığını öğrenmelerini amaçlıyor.

24 Aralık Cumartesi ve 25 Aralık Pazar, 15:00-17:00 – Minik Dostlarımdan Evler
Minik Dostlarımdan Evler atölyesi, öğrencilerin heykelsi mimari ve kesit model kavramıyla tanışmalarını ve ölçek ile cephe, kesit ve mekân ilişkisini algılamalarını amaçlıyor.

7 Ocak Cumartesi ve 8 Ocak Pazar, 15:00-17:00 – Şehrimi Çiziyorum
Şehrimi Çiziyorum atölyesi, öğrencilerin aksonometrik izdüşüm yoluyla iki boyutlu bir tasarımı veya resmi üç boyutlu bir çizim olarak sunmayı öğrenmelerini amaçlıyor.

14 Ocak Cumartesi, 15:00-17:00 – Dönüşen Şehir
Dönüşen Şehir atölyesi, öğrencilerin şehir planlamasının temel ilkelerini, şehirlerin işleyişinin ve karakterinin nasıl oluştuğunu öğrenmelerini amaçlıyor.

Diğer Atölyeler

Hikmet Onat Kayıkları Suya İniyor (8-11 yaş)

25 Mayıs 2024, 11:00

Hikmet Onat Kayıkları Suya İniyor (8-11 yaş)

Atölyeler

Tümünü Görüntüle