Koleksiyonlar

Leber

Vazo

19. yüzyıl

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (Emirgan, İstanbul, Türkiye)

Bu vazo, 400-0090 envanter numaralı vazonun çiftidir. Turkuaz bir zeminin üzerinde yaldızlı süslemelere sahiptir. Her iki tarafında yaldızlı oval çerçevelerin içine yerleştirilmiş birer resim vardır. Vazonun ön yüzünde av konulu bir sahne, arkasında ise, sağ alt köşesinde “Leber” imzasını taşıyan bir göl manzarası görülür. Av sahnesi, Hollandalı ressam Carel van Falens’e atfedilen, 1726 tarihli Rendez-vous de chasse (Av Buluşması) adlı tablonun bir uyarlamasıdır. Sıklıkla av sahneleri resmeden van Falens’in “Leber”e ilham kaynağı olan bu tablosu, günümüzde Louvre Müzesi’nin koleksiyonunda yer alır.
 
Vazonun ön yüzündeki üç figür, atları ve köpekleriyle birlikte, kısmen görülen bir evin önünde resmedilmiştir. Kadın ile elinde doğanı olan bir erkek atlarının üzerindeyken aralarında duran bir genç erkek kendi atını dizginlerinden tutmaktadır. Van Falens’in tablosunun adeta aynaya göre simetriğinin alındığı bu tasvirde “Leber”, yalnızca sahnenin merkezindeki figürleri betimlemeyi seçmiştir.
 
Vazonun kapağının tepesi, yaldızlı bronzdan yapılmış ters bir meşe palamudu formundadır. Gövdesinin iki yanındaki yaldızlı bronz kulplar, vazoyla birleştikleri noktalarda birer koç başı ile süslenmiştir. Vazonun kapağında, boynunda ve alt kısmında, dekoratif bitkisel motiflerden oluşan yaldızlı süslemeler vardır. Yaldızlı bronz kaidesinin köşelerinde çiçek ve yaprak kabartmaları bulunmaktadır. 

Detaylar

Koleksiyon
Dekoratif Eserler Koleksiyonu
Başlık
Vazo
Sanatçı

Leber

Tarih
19. yüzyıl
Boyutlar
100 x 50 cm
Malzemeler
Porselen, renkli mine, altın ve yaldızlı bronz
Bulunduğu Yer
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (Emirgan, İstanbul, Türkiye)
Obje Numarası
400-0091
Telif Hakkı
© Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi

Kategoriler

Konu

Dekoratif Eserler Koleksiyonu

Format

Porselen, renkli mine, altın ve yaldızlı bronz

Sanatçı / Yaratıcı

Leber

Tarih / Dönem

19. yüzyıl

Coğrafi Konum

İstanbul, Türkiye