31 Mayıs 2023, 15.30 (Çevrimiçi)

Varyantoloji ve Zamanda Seyahat - Sonsuz (Yeniden) Üretilebilirlik Çağında Sanat Yapıtı

Varyantoloji ve Zamanda Seyahat - Sonsuz (Yeniden) Üretilebilirlik Çağında Sanat Yapıtı

Etkinlik dili İngilizcedir.
Kayıt için bağlantıyı tıklayınız. 🔗 

digitalSSM Arşiv ve Araştırma Alanı tarafından hayata geçirilen “VARYANT. Yeni Medya Sanatının Belgelenmesi” araştırma projesi kapsamındaki konferans serisi, Prof. Siegfried Zielinski’nin (European Graduate School) çevrimiçi konferansı ile devam ediyor. Osman Serhat Karaman'ın moderatörlüğünde gerçekleşecek konuşma aşağıdaki altı konuya odaklanacaktır: 

Konular: 
1.     Müze ziyaretçisi olarak makinelerle uğraştığımızı göz önünde bulundurarak, sanatla karşılaşmamız hakkında neler konuşabiliriz? 
2.     Sonsuz (yeniden) üretilebilirlik çağında bir sanat eserinin özgünlüğü, küresel sanat piyasasının kendisinin gereksiz hale gelmesini önlemek istediği için tutunduğu bir kuruntu ve hayaldir. 
3.     Medya Aracılığıyla Sanat, tantanalı bir zaman makinesi yolculuğudur. 
4.     Variantoloji ve projeksiyon yüzeyi: Sanat, Bilim ve Teknoloji arasındaki dinamik ilişkiler ağı ve daimi tarihsel değişimleri. 
5.     Etik ve estetiğin kesişimi üzerine. Dönüştürücülerin ve çevirmenlerin sorumluluğu. 
6.     Gelecek Arkeolojisi, geçmişi yeniden harekete geçirmek için bazı örnekler ve prensipler. 

Siegfried Zielinski, European Graduate School’da (Saas-Fee, CH) Medya Arkeolojisi ve Tekno-Kültür dalında Michel Foucault Profesörü, Budapeşte Sanat Üniversitesi’nde fahri doktor ve profesördür. Zielinski, Berlin Sanat Üniversitesi’nde medya teorisi kürsüsünün başkanlığını yapmış, 2016’ya kadar Vilém Flusser Arşivi’nin direktörlüğünü üstlenmiştir. Köln Medya Sanatları Akademisi’nin kurucu rektörü (1994-2000) ve Karlsruhe Sanat ve Tasarım Üniversitesi rektörü (2016-2018) olarak görev almıştır. Sanat ve medya arasındaki ilişkilerin arkeolojisi ve varyantolojisine odaklanan birçok kitap ve makale yayımlamıştır. Zielinski, Berlin Sanat Akademisi ve Kuzey Ren-Vestfalya Bilim ve Sanat Akademisi üyesidir. ZKM Karlsruhe’de Peter Weibel ile işbirliğinde küratörlüğünü yürüttüğü büyük ölçekli sergilerden bazıları: “Vilém Flusser and the Arts” (2015), “Allah’s Automata” (2015), “Dia_Logos - Ramon Llull and the Combinatorial Arts” (2018), “Art in Motion - 100 Masterpieces with and through Media” (2018).

Diğer Etkinlikler

Müzede Suare: Başka Renkler, Sesler, Yüzler

4-9 Haziran 2024

Müzede Suare: Başka Renkler, Sesler, Yüzler

Etkinlikler

Tümünü Görüntüle