26 Ocak 2023

Sanatçı Söyleşisi: Ali Miharbi

Sanatçı Söyleşisi: Ali Miharbi

PROGRAM
26 Ocak, Perşembe - 15.00

Sanatçı Söyleşisi:

Ali Miharbi
Osman Serhat Karaman

digitalSSM Arşiv ve Araştırma Alanı tarafından hayata geçirilen "VARYANT. Yeni Medya Sanatının Belgelenmesi" araştırma projesi kapsamında gerçekleşecek söyleşi, sanatçı Ali Miharbi’nin ağ-tabanlı (network-based) yapıtı Reversing the Conditions (2002) ve canlı veri ile işleyen fiziksel yapıtı Rüzgar’a (2017) odaklanıyor. Moderatörlüğünü digitalSSM Yöneticisi Osman Serhat Karaman’ın yapacağı söyleşide, sanatçının iki yapıtından hareketle, dijital koruma çalışmalarında kullanılan “yeniden canlandırma” (reinterpretation) ve “ikinci orijinal”* (second original) kavramları tartışmaya açılacak ve şu spekülatif soruya yanıt bulmaya çalışılacak: Belgeleme (dokümantasyon), atıf yaptığı sanat yapıtının yerine geçebilir mi?

26 Ocak Perşembe günü saat 15.00'te SSM Konferans Salonu'nda gerçekleşecek etkinliğe katılım ücretsizdir ve kayıt gereklidir. Kayıt bağlantısı için
tıklayınız.
Etkinlik dili Türkçedir.

 
Ali Miharbi (d. 1976) İstanbul'da oturuyor. Çalışmaları grafik, fotografik, işitsel veya heykelsi üretimlerden, canlı veya kayıtlı veriler ile işleyen dinamik sistemlere kadar çok çeşitli biçimler alabiliyor. İlk dönemlerinde web tabanlı, tekno-kültürel temalar üzerine eğilen, web'in deneysel bir alan olarak imkanlarını araştıran işler üretti. Sonrasında, İnternet'in her türlü cihaza girip 'sanal' ve gerçek uzam arasındaki sınırları bulanıklaştırmasıyla, fiziksel mekanda etkileşime yoğunlaşan, gözetim teknolojileri, dijital örüntü veya hareket algılama gibi yöntemler kullanmaya başladı. Son zamanlarda ise, toplumsal, teknik, tarihsel ve güncel perspektifler arasında gezinerek karmaşık sistemlerin oluşumu ve evrimi, yapay nesneler ile kurduğumuz ortak yaşarlık ilişkisi ve enformasyonun ardındaki maddesellik gibi konuları oyunsuluğa ve şansa da önemli bir rol vererek inceliyor.


Portre fotoğrafı: Kayhan Kaygusuz
Rüzgar işinin fotoğrafları: Rıdvan Bayrakoğlu 
 

Diğer Etkinlikler

Müzede Yoga 2024

5 Haziran - 25 Eylül 2024, Çarşamba

Müzede Yoga 2024

Etkinlikler

Tümünü Görüntüle