15 Haziran 2022

David Hockney ve Sallanan 60’lar - Dr. Öğr. Üyesi Osman Erden

David Hockney ve Sallanan 60’lar - Dr. Öğr. Üyesi Osman Erden

Görsel: David Hockney, Londra / London, 1966. Fotoğraf / Photograph: Jane Bown Literary Estate / Guardian News & Media 2022. 
 
Zamanımızın en önemli ve yaratıcı sanatçılarından biri olarak kabul edilen David Hockney’nin eserleri, Sakıp Sabancı Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisi ile ilk defa Türkiye’de sergileniyor. Covid-19 pandemisinin ilk dalgası sırasında, Normandiya'daki evinde ürettiği iPad resimlerinden oluşan sergi; kariyeri boyunca yeni teknolojileri ve yöntemleri araştıran, 2000’lerden bu yana iPhone ve iPad ile çizim yapan Hockney’nin sanatına ışık tutan etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Sanatın toplumla ilişkileri üzerine çalışmaları olan Dr. Öğr. Üyesi Osman Erden, sergi kapsamında “David Hockney ve Sallanan 60’lar” başlıklı bir konferans gerçekleştirecek.

Konferans, İngiltere’nin “Sallanan 60’lar” olarak adlandırılan dönemi bağlamında David Hockney’nin erken dönem kariyerine odaklanacaktır. Cinsel devrim arayışının ve nükleer karşıtı tavırların toplumsal bir harekete dönüştüğü, karşı kültürün popülerleştiği; The Beatles, Pink Floyd, The Rolling Stones gibi müzik gruplarının kitleleri salladığı 60’lar; gençlerin farklı bir yaşam umuduyla ülkeyi dönüştürmeye çalıştığı yıllardır. Sanatta da karşılığını bulan bu dönemin başında, Kraliyet Sanat Okulu mezunu ve 1964’de Los Angeles’a taşınmış olsa da, ülkesinden kopmamış olan David Hockney de ülkeyi sallayanlar arasında yerini almıştır. Hockney’nin 1971’de, İngiltere’de hippi rüyasının bitişini simgeleyen, OZ dergisinin davası için yaptığı çizim, İngiliz karşı kültürünün sembollerinden olmuştur. 

Önemli Bilgiler: 
- Etkinlik, müze konferans salonunda gerçekleştirilir. Konferanslara ücretsiz katılım için kayıt oluşturulması gerekir. 

Günler ve Biletler

Etkinlik

Ücretsiz

Konferans - David Hockney ve Sallanan 60'lar
Kayıt Ol (Tükendi)

Konferans - David Hockney ve Sallanan 60'lar

Konuşmacı: Osman Erden

15 Haziran Çarşamba, 17.00

SSM Konferans Salonu

Multimedya

Diğer Etkinlikler

Müzede Yoga 2024

5 Haziran - 25 Eylül 2024, Çarşamba

Müzede Yoga 2024

Etkinlikler

Tümünü Görüntüle