12 Nisan 2022

Osmanlı Sanat Çevresinde ‘Sanatçı’ bir Şehzade: Abdülmecid Efendi

Osmanlı Sanat Çevresinde ‘Sanatçı’ bir Şehzade: Abdülmecid Efendi

Sakıp Sabancı Müzesi’nde devam eden “Şehzade'nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi, Türkiye sanat tarihinde derin izler bırakmış, kendisi de önemli bir ressam olan, hat, müzik ve edebiyat ile de ilgilenen, pek çok sanatçının ve kurumun da hamiliğini üstlenmiş Abdülmecid Efendi’nin hayatı ve sanatına ışık tutan etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. 19. yüzyıl Osmanlı dünyasında kültür, sanat ve basın kaynakları üzerine çalışmaları olan Prof. Dr. Seza Sinanlar Uslu, sergi kapsamında “Osmanlı Sanat Çevresinde ‘Sanatçı’ bir Şehzade: Abdülmecid Efendi” başlıklı bir konferans gerçekleştirecek.

19. yüzyılda Pera’nın gelişen kültür ve sanat ortamını anlamak, özellikle de dönemin plastik sanatlar alanındaki gelişmelerini izlemek adına, basında yer alan yazılar birincil kaynaklar arasında önemli bir yer tutar. Özellikle de Stamboul gazetesi başyazarı Régis Delbeuf’un yazıları ve İstanbullu Levanten Adolphe Thalasso’nun Paris’te yayımlanan L’Art et Les Artistes dergisinde çıkan yazıları, dönemi anlamaya doğrudan katkı sağlar. Bu yazılara çeşitli sanatçılara ait anı ve benzeri aktarımlar eklendiğinde; Pera merkezli, saray destekli gelişen bir sanat çevresi görülür. 

Konferans, Abdülmecid Efendi’nin söz konusu ortamdaki ressam, sanatsever, daha çok da sanatı koruyan, himaye eden şehzade kimliğine odaklanıyor. Dönemin içinden anlatılar birleştirildiğinde Abdülmecid Efendi, kalabalık ilişkiler ağının merkezinde, resmi unvanın sağladığı imkânları değerlendiren ve rol üstlenen etkin bir aktör olarak dikkat çeker. 

Abdülmecid Efendi’nin Şişli Atölyesi’ni ziyareti. Hüseyin Hulki Birol Koleksiyonu

Önemli bilgiler:

– Konferans, Zoom servisi üzerinden gerçekleştirilir. Konferansa katılım linki, kayıt işlemi sonrası gönderilecek e-postada paylaşılacağı için e-posta adresinizi belirtmeniz gerekmektedir.
– İnternet bağlantısından doğabilecek aksaklık ve mağduriyetlerden SSM sorumlu değildir.
– Katılımcıların, çevrimiçi programları veya bu programlar sırasında kullanılan her türden görsel, işitsel, yazılı materyali kaydetme, kopyalama, çoğaltma ve üçüncü kişilerle paylaşma hakkı yoktur. Aksi davranışlarda yasal sorumluluk katılımcıya aittir. 

Günler ve Biletler

Etkinlik

Ücretsiz

Konferans - Osmanlı Sanat Çevresinde ‘Sanatçı’ bir Şehzade: Abdülmecid Efendi
Kayıt Ol (Tükendi)

Konferans - Osmanlı Sanat Çevresinde ‘Sanatçı’ bir Şehzade: Abdülmecid Efendi

Konuşmacı: Seza Sinanlar Uslu

12 Nisan Salı, 16.00

Çevrimiçi

Multimedya

Diğer Etkinlikler

Müzede Suare: Başka Renkler, Sesler, Yüzler

4-9 Haziran 2024

Müzede Suare: Başka Renkler, Sesler, Yüzler

Etkinlikler

Tümünü Görüntüle