5 Nisan 2022

Osmanlı’da Saray Tiyatroları ve Tiyatro Kültürünün Gelişimi

Osmanlı’da Saray Tiyatroları ve Tiyatro Kültürünün Gelişimi

Sakıp Sabancı Müzesi’nde devam eden “Şehzade'nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi, Türkiye sanat tarihinde derin izler bırakmış, kendisi de önemli bir ressam olan, hat, müzik ve edebiyat ile de ilgilenen, pek çok sanatçının ve kurumun da hamiliğini üstlenmiş Abdülmecid Efendi’nin hayatı ve sanatına ışık tutan etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Edebiyat kuramları ve modern Türk tiyatrosu üzerine çalışmaları olan Dr. Esra Dicle sergi kapsamında “Osmanlı’da Saray Tiyatroları ve Tiyatro Kültürünün Gelişimi” başlıklı bir konferans gerçekleştirecek.

Osmanlı’da tiyatro kültürü; sarayın destek ve denetimi, yabancı kumpanyaların turneleri, elçiliklerde gerçekleştirilen etkinlikler ve azınlık cemaatlerin faaliyetleriyle oluşmuştur. Sultan Abdülmecid, Sultan Abdülaziz ve Sultan Abdülhamid, bir yandan modernleşme sürecinde halk eğitiminin etkili bir aracı olarak gördükleri tiyatronun yaygınlaşması için çeşitli politikalar oluştururken diğer yandan saray bahçelerinde yaptırdıkları tiyatroların birer sanat eğitim kurumu olarak gelişmesini sağlamışlardır. Dolmabahçe Sarayı bahçesinde 1858 yılında Sultan Abdülmecid’in yaptırdığı Dolmabahçe Saray Tiyatrosu ile Yıldız Sarayı bahçesinde 1889 yılında Sultan Abdülhamid’in yaptırdığı Yıldız Sarayı Tiyatrosu; tiyatro, opera, bale ve geleneksel gösteri sanatlarının temsil edildiği ve üretildiği yerler olmuştur. 

Konferansın odaklandığı konular arasında, sarayın kısa süren “İmparatorluk Tiyatrosu” projesi, Hagop Vartovyan’a verilen on yıllık tekel hakkı, dönemin entelektüellerinin milli bir tiyatro kurma girişimleri; tiyatro binalarının, gruplarının, telif oyun yazımı ve çeviri faaliyetlerinin artması ve Müslümanlara yönelik tiyatro yasağının kalkmasıyla şehir hayatının, kamusal alanın değişimi, İkinci Meşrutiyet sonrası tiyatronun politikleşmesi ve kadın yazarların tiyatro türünde eserler vermeye başlamaları vardır. Konferans, Osmanlı’nın modernleşme deneyiminin, politik farklılaşmaların tiyatro çevrelerinde ve tiyatroya dair tartışmalarda nasıl yankı bulduğunu göstermeye çalışacaktır. Sanatın farklı dallarıyla ilgilenen ve eserler veren Abdülmecid Efendi’nin bir parçası olduğu bu kültür ortamını, gelişim seyri içinde yakından inceleyecek, şehzadenin sanatla olan ilişkisinin tiyatrodaki kaynaklarını araştıracaktır. 

Önemli bilgiler:

– Konferans, Zoom servisi üzerinden gerçekleştirilir. Konferansa katılım linki, kayıt işlemi sonrası gönderilecek e-postada paylaşılacağı için e-posta adresinizi belirtmeniz gerekmektedir.
– İnternet bağlantısından doğabilecek aksaklık ve mağduriyetlerden SSM sorumlu değildir.
– Katılımcıların, çevrimiçi programları veya bu programlar sırasında kullanılan her türden görsel, işitsel, yazılı materyali kaydetme, kopyalama, çoğaltma ve üçüncü kişilerle paylaşma hakkı yoktur. Aksi davranışlarda yasal sorumluluk katılımcıya aittir. 

Günler ve Biletler

Etkinlik

Ücretsiz

Konferans - Osmanlı’da Saray Tiyatroları ve Tiyatro Kültürünün Gelişimi
Kayıt Ol (Tükendi)

Konferans - Osmanlı’da Saray Tiyatroları ve Tiyatro Kültürünün Gelişimi

Konuşmacı: Esra Dicle

5 Nisan Salı, 16.00

Çevrimiçi

Multimedya

Diğer Etkinlikler

Müzede Suare: Başka Renkler, Sesler, Yüzler

4-9 Haziran 2024

Müzede Suare: Başka Renkler, Sesler, Yüzler

Etkinlikler

Tümünü Görüntüle