7 Nisan 2022

Abdülmecid Efendi’nin Müzik Dünyası

Abdülmecid Efendi’nin Müzik Dünyası

Sakıp Sabancı Müzesi’nde devam eden “Şehzade'nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi, Türkiye sanat tarihinde derin izler bırakmış, kendisi de önemli bir ressam olan, hat, müzik ve edebiyat ile de ilgilenen, pek çok sanatçının ve kurumun da hamiliğini üstlenmiş Abdülmecid Efendi’nin hayatı ve sanatına ışık tutan etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Osmanlı’da Batı müziği üzerine çalışmaları olan Prof. Dr. Evren Kutlay, “Abdülmecid Efendi’nin Müzik Dünyası”  başlıklı bir dinleti ve sohbet gerçekleştirecek. 

Döneminin sanat camiası tarafından “Şahâne-i Üstâd” unvanıyla anılan Abdülmecid Efendi, babası Sultan Abdülaziz’in, babasının vefatının ardından ise kendisinin yetiştirilmesini üstlenen amcası Sultan II. Abdülhamid’in sarayında sanat alanlarındaki bilgi ve görgüsünü olgunlaştırmış, müzik tutkusunun ve donanımının derinliğini tablolarında işlediği temalarla kodlayarak resmetmiştir.

Evren Kutlay, Abdülmecid Efendi’nin müzik düşün dünyasını olgunlaştıran ve yaşadığı ortamı temsil eden eserleri kronolojik bir anlatımla piyanoda icra edecek, konserini Osmanlı Batı Müziği’nin icracısı, kompozitörü ve hamisi yönüyle öne çıkan şehzadenin keman ve piyano için bestelediği Elegie adlı eserini İstanbul Devlet Opera ve Balesi keman sanatçısı Ulaş Kurugüllü ile birlikte seslendirerek sonlandıracak.

Abdülmecid Efendi çello çalarken.
Milli Saraylar Koleksiyonu. Env.no. 100/5315


Multimedya

Diğer Etkinlikler

Müzede Yoga 2024

5 Haziran - 25 Eylül 2024, Çarşamba

Müzede Yoga 2024

Etkinlikler

Tümünü Görüntüle