9 Şubat 2022

Az Bilinen bir Fransız-Türk Arkadaşlığı: Pierre Loti ve Abdülmecid Efendi

Az Bilinen bir Fransız-Türk Arkadaşlığı: Pierre Loti ve Abdülmecid Efendi

Sakıp Sabancı Müzesi’nde devam eden “Şehzade'nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi, Türkiye sanat tarihinde derin izler bırakmış, kendisi de önemli bir ressam olan, hat, müzik ve edebiyat ile de ilgilenen, pek çok sanatçının ve kurumun da hamiliğini üstlenmiş Abdülmecid Efendi’nin hayatı ve sanatına ışık tutan etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Edebiyat ve çağdaş tarih alanlarında çalışmaları bulunan Dr. Alain Quella-Villéger, sergi kapsamında “Az Bilinen bir Fransız-Türk Arkadaşlığı: Pierre Loti ve Abdülmecid Efendi” başlıklı bir konferans gerçekleştiriyor.

Konferans, resim seven bir yazar olan Pierre Loti ile edebiyat seven bir ressam olan Abdülmecid Efendi’nin kültürel ve politik önem taşıyan dostluğunu ele alıyor. Birçok kez İstanbul'da bulunmuş bir Fransız subayı olan Loti, Türk dostluğunu her daim sürdürmüş, özellikle emekli olduktan sonra, Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı sırasında Türkiye'nin Avrupa'daki en coşkulu savucusu olmuştur. Kendisine şükranla İstanbul’da kurulan Pierre Loti Cemiyeti'nin başkanlığını Abdülmecid Efendi üstlenmiştir. 

Konferansın ele aldığı konular arasında Pierre Loti’nin 1876-1913 yılları arasında (özellikle İstanbul’a) gerçekleştirdiği sekiz seyahat, uluslararası şöhrete sahip bir yazar ve akademisyen olarak son iki seyahatinde edindiği saygınlık, padişahla büyükelçiler arasında aracılık yapan Türk dostu bir figür olarak Abdülmecid Efendi ile tanışması, onun hakkındaki ilk intibası, Jöntürk ihtilaliyle esaretinden kurtulup yeniden görünür hâle gelen şehzadenin uluslararası tanınırlık arzu etmesi ve Pierre Loti ile dostluğunun bu bağlamdaki önemi, tablolarını Paris'te tanıtmasına yönelik ricası ve ona hediye ettiği, halen Pierre Loti Evi Koleksiyonu’ndan yer alan iki tablosu, I. Dünya Savaşı ile sekteye uğrayan diyalogları, Abdülmecid Efendi’nin onun Türk savunuculuğuna olan inancı,  1922'de şükran nişanesi olarak bir Pierre Loti günü düzenlenmesi ve İstanbul'daki Pierre Loti Cemiyeti'nin başkanı olması vardır. 

Abdülmecid Efendi (1868-1944)
Sarayburnu'nda Günışığı
Tuval üzerine yağlıboya
43,8x54,3 cm
Ville de Rochefort, Maison de Pierre Loti Koleksiyonu, Fransa

Multimedya

Diğer Etkinlikler

Müzede Yoga 2024

5 Haziran - 25 Eylül 2024, Çarşamba

Müzede Yoga 2024

Etkinlikler

Tümünü Görüntüle