15 Şubat 2022

Osmanlı Hanedanından İki Sanatsever Sanatçı: Sultan Abdülaziz ve Oğlu Abdülmecid Efendi

Osmanlı Hanedanından İki Sanatsever Sanatçı: Sultan Abdülaziz ve Oğlu Abdülmecid Efendi

Sakıp Sabancı Müzesi’nde devam eden “Şehzade'nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi, Türkiye sanat tarihinde derin izler bırakmış, kendisi de önemli bir ressam olan, hat, müzik ve edebiyat ile de ilgilenen, pek çok sanatçının ve kurumun da hamiliğini üstlenmiş Abdülmecid Efendi’nin hayatı ve sanatına ışık tutan etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Geleneksel sanatlardan çağdaş sanatlara çok sayıda sergi ve yayının gerçekleşmesinde rol alan, çeşitli kişi ve kurumların koleksiyonlarını kataloglaştıran sanat tarihçisi Ömer Faruk Şerifoğlu sergi kapsamında “Osmanlı Hanedanından İki Sanatsever Sanatçı: Sultan Abdülaziz ve Oğlu Abdülmecid Efendi” başlıklı bir konferans gerçekleştirecek.

Sanat, Osmanlı sarayında sadece desteklenen değil, aynı zamanda da üretilen bir değerdir. Sultan I. Süleyman (1494-1566) devrinden itibaren on üç-on dört yaşına gelen şehzadeler için ilim öğreten bir lala ile birlikte, kişisel eğilimlerine göre bir de usta/sanatkâr tayin edilerek sanat öğrenmeleri gelenek halini alır. Birçok padişah çeşitli sanat dallarında ustalık derecesine erişir. Batı etkilerinin arttığı dönemlerde sanata yönelim resim ve müzik alanlarında öne çıkar.

Konferans, maiyetinde ressamlar çalıştırırarak koleksiyonu için yurtdışından eserler satın aldıran, sanatkâr kişiliğine resim ve hattatlığın yanı sıra musikiyi de ekleyerek Türk ve Batı müziği formunda besteler veren Sultan Abdülaziz ve babasından aldığı resim tutkusunu döneminin popüler akademik tavrıyla hayatı boyunca devam ettiren Abdülmecid Efendi’nin sanatla olan ilişkisini ele alacaktır. Avrupa gazetelerinde geniş yer bulmuş, anısına madalyon üretilmiş bir padişah olan Sultan Abdülaziz’in, İstanbul’daki sanat ortamına Avrupalı bir etki kazandırmak adına girişimleri ve oğlu Abdülmecid Efendi’nin modernleşmeyi ilke edinen, İslam gelenekleriyle Batı kültürünün harmanlanabileceğini öngören ve bunu şahsi hayatında özümseyen aydın kimliği, çok yönlü sanatkârlığı ile birlikte incelenecektir. 

Louis Maubert (1875-1949)
Abdülmecid Efendi Büstü
Mermer
MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Koleksiyonu. Env. no. 427/9721.


Önemli bilgiler:

– Konferans, Zoom servisi üzerinden gerçekleştirilir. Konferansa katılım linki, kayıt işlemi sonrası gönderilecek e-postada paylaşılacağı için e-posta adresinizi belirtmeniz gerekmektedir.
– İnternet bağlantısından doğabilecek aksaklık ve mağduriyetlerden SSM sorumlu değildir.
– Katılımcıların, çevrimiçi programları veya bu programlar sırasında kullanılan her türden görsel, işitsel, yazılı materyali kaydetme, kopyalama, çoğaltma ve üçüncü kişilerle paylaşma hakkı yoktur. Aksi davranışlarda yasal sorumluluk katılımcıya aittir.

Günler ve Biletler

Etkinlik

Ücretsiz

Konferans - Osmanlı Hanedanından İki Sanatsever Sanatçı: Sultan Abdülaziz ve Oğlu Abdülmecid Efendi
Kayıt Ol (Tükendi)

Konferans - Osmanlı Hanedanından İki Sanatsever Sanatçı: Sultan Abdülaziz ve Oğlu Abdülmecid Efendi

Konuşmacı: Ömer Faruk Şerifoğlu

15 Şubat Salı, 16.00

Çevrimiçi

Multimedya

Diğer Etkinlikler

Müzede Yoga 2024

5 Haziran - 25 Eylül 2024, Çarşamba

Müzede Yoga 2024

Etkinlikler

Tümünü Görüntüle