25 Ocak 2022

Milli Mücadele’den Hilafete Abdülmecid Efendi

Milli Mücadele’den Hilafete Abdülmecid Efendi

Sakıp Sabancı Müzesi’nde devam eden “Şehzade'nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi, Türkiye sanat tarihinde derin izler bırakmış, kendisi de önemli bir ressam olan, hat, müzik ve edebiyat ile de ilgilenen, pek çok sanatçının ve kurumun da hamiliğini üstlenmiş Abdülmecid Efendi’nin hayatı ve sanatına ışık tutan etkinliklere ev sahipliği yapmaya başlıyor. Cumhuriyet tarihiyle ilgili bilimsel çalışmalarını ve yayınlarını sürdüren Prof. Dr. Ali Satan, sergi kapsamında bu ay “Milli Mücadele’den Hilafete Abdülmecid Efendi” başlıklı bir konferans gerçekleştirecek.

Abdülmecid Efendi, hayatının yaklaşık olarak elli yılını şehzade, dört senesini veliahd, yaklaşık on altı ayını halife, son yirmi yılını ise sürgün olarak geçirmiştir. Yetmiş altı senelik ömründe mutlakiyet, meşrutiyet ve cumhuriyet olmak üzere üç rejime de tanıklık etmiş, iki dünya harbi yaşamıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun parçalanıp tarihe karışmasına bizzat şahit olan Abdülmecid Efendi, Osmanlı’nın son veliahdı ve son halifesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin seçtiği ilk ve tek halifedir.

Konferansın konu edeceği olaylar arasında Abdülmecid Efendi’nin Sultan Vahideddin ile değişen ilişkileri, Milli Mücadele ile benzer söylem ve eylemlerin içinde bir veliahd olarak Ankara’ya davet edilmesi, Dolmabahçe Sarayı Veliahd Dairesi’nde otuz sekiz gün süren göz hapsi, Mustafa Kemal Paşa ile ilişkileri, halifeliği ve halifelik makamının kaldırılması vardır.

Abdülmecid Efendi (1868-1944)
Otoportre

Tuval üzerine yağlıboya

146x112,5 cm
Galatasaray Üniversitesi, Galatasaray Lisesi Koleksiyonu 


Önemli bilgiler:

– Konferans, Zoom servisi üzerinden gerçekleştirilir. Konferansa katılım linki, kayıt işlemi sonrası gönderilecek e-postada paylaşılacağı için e-posta adresinizi belirtmeniz gerekmektedir.

– İnternet bağlantısından doğabilecek aksaklık ve mağduriyetlerden SSM sorumlu değildir.

– Katılımcıların, çevrimiçi programları veya bu programlar sırasında kullanılan her türden görsel, işitsel, yazılı materyali kaydetme, kopyalama, çoğaltma ve üçüncü kişilerle paylaşma hakkı yoktur. Aksi davranışlarda yasal sorumluluk katılımcıya aittir. 


Günler ve Biletler

Etkinlik

Ücretsiz

Konferans - Milli Mücadele'den Hilafete Abdülmecid Efendi
Kayıt Ol (Tükendi)

Konferans - Milli Mücadele'den Hilafete Abdülmecid Efendi

Konuşmacı: Ali Satan

25 Ocak Salı, 16.00

Çevrimiçi

Multimedya

Diğer Etkinlikler

Müzede Suare: Başka Renkler, Sesler, Yüzler

4-9 Haziran 2024

Müzede Suare: Başka Renkler, Sesler, Yüzler

Etkinlikler

Tümünü Görüntüle