Müze Programı
15 Haziran 2007 - 26 Ağustos 2007

Çağrışımları, Yolculukları ve Atmosferiyle İstanbul

Bilet Al

Çağrışımları, Yolculukları ve Atmosferiyle İstanbul

Sakıp Sabancı Müzesi’nin koleksiyonundan 38 tablonun sergilendiği Lizbon Gulbenkian Müzesi’ndeki sergide Türk resminin Batı dünyasında az bilinen 1850-1950 dönemine ait eserleri yer aldı. Sabancı Holding’in iletişim sponsorluğunda gerçekleştirilen sergide, 19. yüzyılda Batı resmiyle yeni tanışan Türk sanatçıların yanı sıra, Osmanlı sarayı için eser vermiş bazı yabancı ressamların yapıtları da yer aldı.

50. yıl kutlamalarının açılışını Türkiye’de gerçekleştirdiği bir sergiyle yapan Gulbenkian Vakfı, bu kez Lizbon’da düzenlenen bu sergiyle, 1 yıl boyunca devam eden 50. yıl kutlamalarını sona erdirmiş oldu. SSM’in bu iade-i ziyaretiyle ilk kez Türk resim sanatının büyük ustalarından bir seçim, önde gelen bir Avrupa müzesinde sergilendi.

Gulbenkian Vakfı’nın 50. yıl kutlamalarının açılışı, kurucusu Calouste Sarkis Gulbenkian’ın doğduğu ülke olan Türkiye’de, SSM’de gerçekleştirilen bir sergiyle yapılmıştı. 15 Nisan - 28 Mayıs 2006 tarihleri arasında düzenlenen “Lizbon Calouste Gulbenkian Müzesi’nden Başyapıtlarla Doğu’dan Batı’ya Kitap Sanatı ve Osmanlı Dünyasından Anılar” başlıklı sergide, el yazmaları, çeşitli Osmanlı kumaş ve çinileri yer almıştı.

Eserlerden

Seçmeler

Fırtına

Fırtına

Detaylı İncele

Müze Programı

Unutulmuş Bir Cumhuriyet Kadını: Bütün Yönleriyle Melek Celâl

26 Aralık 2023 - 23 Haziran 2024

Unutulmuş Bir Cumhuriyet Kadını: Bütün Yönleriyle Melek Celâl

Etkinlikler

Tümünü Görüntüle
SSM Dostu Kart Avantajları

SSM Dostu Kart Avantajları

Sakıp Sabancı Müzesi üyelik programıyla yıl boyu ayrıcalıklı bir müze deneyimi yaşayın. Bir sene boyunca birbirinden farklı ayrıcalıklardan yararlanın, sevdiklerinize de hediye ederek onlara destek ve ilham kaynağı olun.

Kart Satın Al