Konferans: Tarih Dersi’nden Harem’de Beethoven’e: Hırslı ve Burjuva Bir Şehzade

18 Şubat 2022
Konferans: Tarih Dersi’nden Harem’de Beethoven’e: Hırslı ve Burjuva Bir Şehzade
Sakıp Sabancı Müzesi’nde Sabancı Holding’in desteğiyle gerçekleştirilen “Şehzade'nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi kapsamında düzenlenen konferans serisi, Prof. Dr. Edhem Eldem’in “Tarih Dersi'nden Harem’de Beethoven’e: Hırslı ve Burjuva Bir Şehzade” başlıklı bir konferansıyla devam ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi ve Collège de France’da Uluslararası Türk ve Osmanlı Tarihi Kürsüsü sahibi Prof. Dr. Edhem Eldem’in 22 Şubat Salı günü saat 16.00’da çevrimiçi düzenlenecek konferansında, Abdülmecid Efendi’nin inşa etmeye çalıştığı aydın, demokrat, iddialı, burjuva, medeni, asil, Batılı ve hırslı kimliklerine odaklanılacak. Abdülmecid Efendi’yi Osmanlı hanedanının son yıllarında yaşamış diğer şehzadelerden ayıran özellikleri, ressamlığıyla öne çıkmasının nedenleri ve tablolarının konu ve yaklaşım bakımından modernlik arayışı taşımasının da ele alınacağı konferansta Abdülmecid Efendi’nin Oryantalizmin izlerini taşıyan tabloları, akımın Osmanlı elitiyle olan ilişkisi bakımından değerlendirilecek. Konferans’ta ayrıca vatanperverlik hissiyatıyla önem arz eden ve siyaseten görünür olma çabasını akla getiren Tarih Dersi eseri üzerinden Abdülmecid Efendi’nin ilham almış olabileceği Batılı tablolar Paris’teki Salon tecrübesi bağlamında değerlendirilecek. Resim defterinin sayfasına pastel ve karakalemle yaptığı Ben büyüyeyim de başlıklı çizimi üzerinden ise, Jön Türk ihtilalinden sonra entelektüel çevrelerin ilgisini çekme gayesi incelenecek. 

Ücretsiz gerçekleştirilecek konferansa katılım için SSM’in web sitesinden kayıt yaptırmak yeterli olacak. Sabancı Holding’in desteğiyle hayata geçen ve 1 Mayıs 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilecek “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi kapsamında her hafta düzenlenecek etkinlikler SSM’nin web sitesinden takip edilebiliyor. 

Prof. Dr. Edhem Eldem Prof. Dr. Edhem Eldem, Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi ve Collège de France’da Uluslararası Türk ve Osmanlı Tarihi Kürsüsü sahibidir. Berkeley, Harvard, Columbia, EHESS, EPHE ve ENS’de ders vermiş, Berlin’de Wissenschaftskolleg’de fellow olmuş, Bilim Akademisi üyesidir. 18. yüzyılda Osmanlı-Avrupa ticareti, Osmanlı İslam mezar taşı kitabeleri, geç Osmanlı dönemi İstanbul’u, Osmanlı Bankası, Osmanlı batılılaşması, Oryantalizm, Osmanlı biyografileri ve otobiyografik yazım, Osmanlı İmparatorluğu’nda arkeoloji, müzecilik, fotoğraf gibi konularda uzmanlaşmıştır. Biyografi çalışmaları özellikle Osman Hamdi Bey ve Sultan V. Murad’ın oğlu Şehzade Selahaddin Efendi üzerinde yoğunlaşmaktadır. 

Bülten