Konferans: Osmanlı Hanedanından İki Sanatsever Sanatçı: Sultan Abdülaziz ve Oğlu Abdülmecid Efendi

14 Şubat 2022
Konferans: Osmanlı Hanedanından İki Sanatsever Sanatçı: Sultan Abdülaziz ve Oğlu Abdülmecid Efendi
Sakıp Sabancı Müzesi’nde Sabancı Holding’in desteğiyle gerçekleştirilen “Şehzade'nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi kapsamında düzenlenen konferans serisi, sanat tarihçisi Ömer Faruk Şerifoğlu’nun “Osmanlı Hanedanından İki Sanatsever Sanatçı: Sultan Abdülaziz ve Oğlu Abdülmecid Efendi” başlıklı konuşmasıyla devam ediyor.

Geleneksel sanatlardan çağdaş sanatlara çok sayıda sergi ve yayının gerçekleşmesinde rol alan, çeşitli kişi ve kurumların koleksiyonlarını kataloglaştıran sanat tarihçisi Ömer Faruk Şerifoğlu’nun konferansı 15 Şubat Salı günü saat 16.00’da çevrimiçi düzenlenecek. 

Konferansta, maiyetinde ressamlar çalıştırırarak koleksiyonu için yurtdışından eserler satın aldıran, sanatkâr kişiliğine resim ve hattatlığın yanı sıra musikiyi de ekleyerek Türk ve Batı müziği formunda besteler veren Sultan Abdülaziz ve babasından aldığı resim tutkusunu döneminin popüler akademik tavrıyla hayatı boyunca devam ettiren Abdülmecid Efendi’nin sanatla olan ilişkisi ele alınacak. Konferans’ta ayrıca, Avrupa gazetelerinde geniş yer bulmuş, anısına madalyon üretilmiş bir padişah olan Sultan Abdülaziz’in, İstanbul’daki sanat ortamına Avrupalı bir etki kazandırmak adına girişimleri ve oğlu Abdülmecid Efendi’nin modernleşmeyi ilke edinen, İslam gelenekleriyle Batı kültürünün harmanlanabileceğini öngören ve bunu şahsi hayatında özümseyen aydın kimliği, çok yönlü sanatkârlığı ile birlikte incelenecek.

Ücretsiz gerçekleştirilecek konferansa katılım için SSM’in web sitesinden kayıt yaptırmak yeterli olacak. 

Sabancı Holding’in desteğiyle hayata geçen ve 1 Mayıs 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilecek “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi kapsamında her hafta düzenlenecek etkinlikler SSM’nin web sitesinden takip edilebiliyor. 

Ömer Faruk Şerifoğlu 1967’de Gaziantep’te doğdu. İlköğrenimini aynı şehirde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nde okudu. Marmara Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü Türk Sanatı Anabilimdalı’nda “Türk Sanat Tarihinde Galatasaray Sergileri” konulu yüksek lisans tezini çalıştı. Öğrenim yıllarından itibaren gazetecilik ve editörlük yaptı. 

Sultan Abdülaziz, Şeker Ahmet Paşa, Hoca Ali Rıza, Fausto Zonaro, Ebüzziya Tevfik, Leonardo De Mango, Abdülmecid Efendi, Mehmet Akif Ersoy, Üsküdarlı Cevat, Avni Lifij, Feyhaman Duran, Celile Hanım, Nazım Hikmet, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eren Eyüboğlu, Cevat Şakir, Sezer Tansuğ, Erol Akyavaş, Gencay Kasapçı, Mustafa Pilevneli, Dilek Işıksel ve Mehmet Özçay gibi sanatçılar için sergiler düzenledi, monografik yayınlar hazırladı. Cumhurbaşkanlığı Sanat Koleksiyonu başta olmak üzere bazı aile ve kurum koleksiyonlarını kataloglaştırdı. Memleketi Gaziantep’e dair birçok projede görev aldı. Kültür tarihi bağlamında, geleneksel sanatlardan çağdaş sanatçılara çok sayıda yayının gerçekleşmesinde görev aldı. TAÇ Vakfı “onur üyesi” ve Sezer Tansuğ Sanat Vakfı mütevelli heyeti başkanıdır.

Bülten