Sergiler

Abdülmecid Efendi (1868-1944)

Genç Kız

1906-1907

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (Emirgan, İstanbul, Türkiye)

Bu tablo, ikisi de aynı çerçevelerde olduğu için Sakıp Sabancı Müzesi Resim Koleksiyonu envanterine diğer Genç Kız portresinin eşi olarak kaydedilmiştir. Diğer resim gibi, bu portre de bir kopyadır. 18. yüzyıl Fransız portre resminin önemli kadın temsilcilerinden biri olan Élisabeth Louise Vigée Le Brun’ın (1755-1842) bir otoportresinden yapılmıştır. Aslen 1790’da Roma’daki Accademia di San Luca için yapılmış olan resim, günümüzde Belçika’nın Verviers kentindeki Musée des Beaux-Arts’ta bulunuyor.

Élisabeth Louise Vigée Le Brun, genç bir yaştan itibaren yaptığı kendine özgü, duygusal ve dokunaklı portreleri ile tanınır. 1774’te Paris ressam ve heykeltıraşlar birliği olan Académie de Saint-Luc’a üye olmuştur. Kariyeri ilerledikçe Marie Antoinette’in himayesinde çalışması, onun resmi saray ressamı olduğu algısına yol açmıştır. 1783’te Académie royal de peinture et de sculpture’e tam üyelik hakkı kazanarak, 1648-1793 arasında bu statüye ulaşan yalnızca 15 kadından biri olmuştur. 18. yüzyılın sonunda, kadın sanatçıların akademik sanat eğitimi alamadığı bir dönemde, ressam kimliği ile tüm Avrupalı asilzadeler arasında popüler olmayı başarmıştır. Farklı yaşlarda pek çok otoportre yapmış olan Vigée Le Brun, yağlıboya ile yaptığı orijinal tabloda kendini, boynuna iki kez bağlanmış ve başına sarılı altın işlemeli gri ve beyaz bir eşarp ile resmetmiştir. Kıyafetinin beline bağlanmış olan kırmızı kuşak da kısmen görülmektedir. Abdülmecid Efendi muhtemelen gazetelerde, sanat yayınlarında veya kütüphanesindeki kartpostallarda gördüğü bu portreyi kopyalamıştır. Fakat sanatçısını tanıyıp tanımadığı bilinmemektedir.

Eserin rokoko tarzı çerçevesinin, portrenin orijinal çerçevesi olup olmadığını belirlemek mümkün olmasa da, her iki eserin çerçevesinin arkasında Viyana kraliyet varakçısı olan Rudolf Bauer firmasının etiketi vardır. Etiketin en üstünde, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun iki başlı kartal amblemi görülür. Etikette; “Rudolf Bauer k. k. [kaiserlich und königlich] Hof-Vergolder Wien FABRIK: VI. Windmühlgasse 12. NIEDERLAGE: I. Plankengasse 3”* yazılıdır.

Detaylar

Koleksiyon
Resim ve Heykel Koleksiyonu
Başlık
Genç Kız
Tarih
1906-1907
Boyutlar
59 x 46 cm
Malzemeler
Kağıt üzerine pastel
Bulunduğu Yer
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (Emirgan, İstanbul, Türkiye)
Obje Numarası
250-0130-AE
Telif Hakkı
© Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi


İlgili Eserler

Hanzade Sultan Portresi

Hanzade Sultan Portresi

Detaylı İncele

Kategoriler

Konu

Resim ve Heykel Koleksiyonu

Format

Kağıt üzerine pastel

Sanatçı / Yaratıcı

Abdülmecid Efendi (1868-1944)

Tarih / Dönem

1906-1907

Coğrafi Konum

İstanbul, Türkiye