20 Şubat 2024

Nigâr Nigâr Alemdar: "Devrinin Öncü Kadınlarından Şair Nigâr Hanım"

Nigâr Nigâr Alemdar: "Devrinin Öncü Kadınlarından Şair Nigâr Hanım"

Unutulmuş Bir Cumhuriyet Kadını: Bütün Yönleriyle Melek Celâl sergisi kapsamında gerçekleşen konferans serisi, serinin beşinci konuşmacısı Nigâr Nigâr Alemdar'ın “Devrinin Öncü Kadınlarından Şair Nigâr Hanım” isimli konuşmasıyla devam ediyor.
 
Tarih: 20 Şubat 2024, Salı
Saat: 16.00
Yer: Konferans Salonu

Nigâr Nigâr Alemdar 

1946’da İstanbul’da doğan, baba tarafından Şair Nigâr Hanım’ın torun çocuğu, anne tarafından da gazeteci ve yazar Ahmet Mithat Efendi'nin kardeşi, gazeteci Cevdet Bey’in torun çocuğu olan Nigâr Nigâr Alemdar, Amerikan Kız Koleji’ni bitirdikten sonra Lewis & Clark College’da İngiliz ve Amerikan Edebiyatı bölümünde lisans eğitimi aldı. Dilbilim alanındaki lisansüstü eğitimini ise Michigan University’de tamamladı. Robert Kolej'de beş yıl, Boğaziçi Üniversitesi’nde otuz yıldan fazla İngilizce ve simultane konferans çevirmenliği hocalığı yaptı. Elli yıllık meslek hayatında Avrupa Birliği üyelik müzakereleri başta olmak üzere, aralarında pek çok uluslararası resmi kuruluşların, ticari firmaların, akademik, bilimsel, mesleki eğitim toplantılarının, canlı televizyon yayınlarının olduğu binlerce simultane çeviride görev aldı. Haziran 2020’de Bogaziçi Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Çeviribilim Kürsüsü, Sözlü Çeviri Bölümü’nden ve profesyonel konferans çevirmenliğinden emekli oldu. Aynı yıl Çeviri Derneği tarafından “Yılın Konferans Çevirmeni Ödülü”ne değer görüldü. 
Bebek’in ve Boğaziçi’nin köylerini, kıyılarını, koylarını, korularını ve kültürünü koruyabilmek için BODEP ve Bebek Semt Girişimi bünyesinde aktivist faaliyetlerde bulunuyor. Everest Yayınları için İngilizceden Türkçeye ve Peter Lang Printing için Türkçeden İngilizceye çeviriler yaptı. 
Geçmişten Günümüze Bebek, yazarın ilk kitabıdır.

Diğer Etkinlikler

Müzede Yoga 2024

5 Haziran - 25 Eylül 2024, Çarşamba

Müzede Yoga 2024

Etkinlikler

Tümünü Görüntüle