22 Mart 2022

Medeniyet ve Sanat

Medeniyet ve Sanat

Sakıp Sabancı Müzesi’nde devam eden “Şehzade'nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi, Türkiye sanat tarihinde derin izler bırakmış, kendisi de önemli bir ressam olan, hat, müzik ve edebiyat ile de ilgilenen, pek çok sanatçının ve kurumun da hamiliğini üstlenmiş Abdülmecid Efendi’nin hayatı ve sanatına ışık tutan etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Osmanlı kent, kültür ve zihniyet tarihi alanlarında ödüllü çalışmaları olan Prof. Dr. Zeynep Çelik, sergi kapsamında “Medeniyet ve Sanat” başlıklı bir konferans gerçekleştirecek.

Geç Osmanlı-erken Cumhuriyet döneminde Şarkiyatçı yorumlara karşı gelişen sanat ve mimarlık tarihine kritik bir bakış sağlamayı amaçlayan konferansın odak noktası 1906-1926 yılları arasında yayımlanan bir dizi makaledir. Abdülmecid Efendi de eserlerini bu dönemde yaratır. Celal Esad ve Ismayıl Hakkı’nın başrolü oynadığı söylemin kapsadığı konular arasında, Türk-Osmanlı sanat ve mimarisinin kimliği ve kökenleri, diğer İslam geleneklerinden farkı ve araştırılması için gereken özgün yöntem tartışmaları mevcuttur. Batı’nın geliştirdiği donmuş, kalıplaşmış okumaları reddeden tezler, aynı zamanda Batı sanat tarihi incelemelerine paralel yerel temalar ortaya koyarak yeni bir tarih metodu önerir. Konuşmada, bu teorik tartışmalar ile Abdülmecid Efendi’nin eserlerini de içeren geç Osmanlı sanatı arasındaki ilginç bağlantı da izlenecektir. 

Abdülmecid Efendi (1868-1944)
Cami Kapısı
Tuval üzerine yağlıboya
131,5 x 83,5 cm
Sakıp Sabancı Müzesi Koleksiyonu

Önemli bilgiler:

– Konferans, Zoom servisi üzerinden gerçekleştirilir. Konferansa katılım linki, kayıt işlemi sonrası gönderilecek e-postada paylaşılacağı için e-posta adresinizi belirtmeniz gerekmektedir.
– İnternet bağlantısından doğabilecek aksaklık ve mağduriyetlerden SSM sorumlu değildir.
– Katılımcıların, çevrimiçi programları veya bu programlar sırasında kullanılan her türden görsel, işitsel, yazılı materyali kaydetme, kopyalama, çoğaltma ve üçüncü kişilerle paylaşma hakkı yoktur. Aksi davranışlarda yasal sorumluluk katılımcıya aittir.  

Günler ve Biletler

Etkinlik

Ücretsiz

Konferans - Medeniyet ve Sanat
Kayıt Ol (Tükendi)

Konferans - Medeniyet ve Sanat

Konuşmacı: Zeynep Çelik

22 Mart Salı, 16.00

Çevrimiçi

Diğer Etkinlikler

Müzede Yoga 2024

5 Haziran - 25 Eylül 2024, Çarşamba

Müzede Yoga 2024

Etkinlikler

Tümünü Görüntüle