Resim ve Heykel Koleksiyonu

Osman Hamdi Bey (1842-1910)

Vazoda Çiçekler

1876

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (Emirgan, İstanbul, Türkiye)

Osman Hamdi Bey’in 1876 tarihli ve imzalı Vazoda Çiçekler tablosu, sanatçının bilinen tek natürmort eseridir. Kısmen görülen ahşap bir masanın üzerine yerleştirilmiş, şakayık ve tavus kuşu motifli Çin porseleni vazo, içinde kuru başak dalları ile resmin merkezini oluşturmaktadır. Vazonun sağında, ucu masanın kenarından sarkan bir kumaş parçasının üzerinde kırmızı püsküllü mavi bir takke, üst üste istiflenmiş kitaplara dayanmış olarak durmaktadır. Vazonun solunda ise içerisinde birkaç başak dalıyla dar ağızlı, yayvan bir Memluk işi bakır kap resmedilmiştir. Resmin dikkat çekici bir unsuru, sol yukarıdan asılarak yerleştirilmiş olan Uşak halısı detayıdır.
 
Doğuya özgü halıların Avrupa resminde kullanımı 14. yüzyıldan itibaren popülerlik kazanmıştır. Bu tablolar erken tarihli Ortadoğu halıları araştırmacıları için birer kaynaktır. Halıları resimlerinde sıkça kullanan Lotto, Holbein, Ghirlandaio ve Crivelli gibi Avrupalı ressamların isimleri halı tiplerini tanımlamak için kullanılmaktadır. Bu halıların tablolardaki varlığı, bir yandan zenginlik, güç, kutsallık ile ilişkilendirilirken diğer yandan da resmedilen figürün eğitim seviyesi, yüksek sosyal ve ekonomik statüsünü de belirtmekteydi.
 
Osman Hamdi Bey de tablolarında halı unsuruna çokça yer verir. Onun bu sık kullanımı, Avrupalı ressamlardan farklı özellikler taşısa da Vazoda Çiçekler’deki yerleştirme tamamen benzer bir betimlemeyi anımsatmaktadır. Genelde iç mekândaki kompozisyonlarında halı kullanan sanatçının bazı eserlerinde, binaların dışında da halı bulunur. Osman Hamdi Bey’in eserlerinde farklı halı tipleri yer almamaktadır. Sanatçı, kendi koleksiyonunda yer alan aynı grup halıyı tekrar tekrar kullanmıştır. Ancak Vazoda Çiçekler tablosundaki Uşak halısı devamlı kullandığı halılardan değil, tekrarlanmayan bir halı tipidir.

Detaylar

Koleksiyon
Resim ve Heykel Koleksiyonu
Başlık
Vazoda Çiçekler
Tarih
1876
Boyutlar
71.5 x 58.5 cm
Malzemeler
Tuval üzerine yağlıboya
Bulunduğu Yer
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (Emirgan, İstanbul, Türkiye)
Obje Numarası
200-0091-OHB
Telif Hakkı
© Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi


İlgili Eserler

Fırtına

Fırtına

İvan Konstantinoviç Ayvazovski (1817-1900)

Detaylı İncele

Kategoriler

Konu

Resim ve Heykel Koleksiyonu

Format

Tuval üzerine yağlıboya

Sanatçı / Yaratıcı

Osman Hamdi Bey (1842-1910)

Tarih / Dönem

1876

Coğrafi Konum

İstanbul, Türkiye