Dekoratif Eserler Koleksiyonu

Marthe Guillon

Sehpa

19. yüzyıl sonu

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (Emirgan, İstanbul, Türkiye)

Bu sehpa veya guéridon, ahşap üzerine altın yaldız, metal işleme ve porselen levhalarla süslenmiştir. Fransızcada guéridon, çoğunlukla yuvarlak bir tabla ve bir, üç veya dört ayaktan oluşan dekoratif sehpalara verilen isimdir. Antik çağ örneklerinden esinlenerek tasarlanan bu sehpa modeli, Kral XVI. Louis zamanında popülerlik kazanmıştır. Tablanın üzerinde, on sekiz küçük oval porselen levhayla çevrili büyük bir dairesel porselen levha bulunmaktadır. Yaldızlı bronzdan, iç içe geçmiş bitkisel ve geometrik motifler, tablanın kenarını çepeçevre süslemektedir. Sehpanın tek ayağı, yukarıdan aşağıya doğru genişleyerek üçgen bir kaideyle son bulur. Bu ahşap ayak, akanthus yapraklarıyla bezeli üç adet yaldızlı bronz sarmallı dirsek tarafından desteklenmektedir. 
 
Tablayı süsleyen porselen levhaların her birinde, farklı bir Fransız şatonun tasviri bulunmaktadır. Merkezdeki büyük dairesel levhada, turkuaz zemin üzerine, altın yaldızlı şeritle çevrili bir manzara görülmektedir. “Guillon” imzasını taşıyan bu sahnedeki şatonun, 1810’da I. Napolyon tarafından satın alınan Château de Pierrefonds olduğu tespit edilmiştir. Sehpanın bitkisel motifli kabartmalarla bezeli yaldızlı bronz bordürüne gömülü on sekiz küçük porselen levha, merkezdeki levhaya benzer şekilde tasarlanmıştır. Her birinde, altın yaldızlı şeritle çevrili, turkuaz zemin üzerinde  bir şato veya saray tasviri, altlarında isimleri ile  resmedilmiştir. Bu isimlerden bazıları zamanla silikleştiği için okunamamaktır. Altlarında yazan isimler yardımıyla veya ikonografik özellikleriyle ayırt edilen şatolar, tepeden başlayarak saat yönünde sırasıyla Le Rambouillet; Petit Trianon (?); Fontainebleau; Azay-le-Rideau; Compiègne; [?]; Chantilly; Bazouges; Alençon; Bonnétable; Malmaison; Chaumont; Montreuil-Bellay; Guérande; La Reine Blanche; Loches; Les Rochers ve Chenonceaux olarak tespit edilmiştir. 
 
Merkezi levhadaki “Guillon” imzası, günümüzde Louvre Müzesi koleksiyonunda muhafaza edilen üç adet Sèvres porselen tabağın resimlerinde de görülmektedir. Pierrefonds, Fontainebleau ve Chantilly şatolarının resmedildiği, Marthe Guillon isimli ressama atfedilen bu üç tabağın ikonografisi, sehpanın porselen levhalarına bir çok açıdan benzemektedir. Ressamın hakkında, yaklaşık 1860-1880 arasında faaliyet gösterdiği dışında, yeterli bilgi bulunmamaktadır. 
 
1806’da I. Napolyon, imparatorluğunun görkemini kutlamak için Sèvres Porselen Fabrikası’ndan dört adet sehpa sipariş etmiştir. Merkezinde bir ana resim ve çevresinde daha küçük porselenlerle dekore edilmiş bu sehpalar, bu tür gömme porselenlerle süslenmiş mobilyaların 19. yüzyıl boyunca Fransa’da beğeni kazanmasında büyük rol oynamıştır. Napolyon’un siparişi üzerine yapılan sehpalardan biri, günümüzde Malmaison Müzesi’nde bulunan, Table des Maréchaux (Mareşaller Sehpası) olarak da bilinen Austerlitz’dir. 1810’da tamamlanan sehpanın merkezinde Napolyon, etrafındaysa mareşalleri resmedilmiştir. Aynı anda sipariş edilen bir başka sehpa ise, 1812’de tamamlanan Table des Grands Capitaines de l'Antiquité (Antik Çağın Büyük Komutanları Sehpası)’dır. Bugün Buckingham Sarayı’nda sergilenen sehpa, Büyük İskender’i on iki tarihi komutan ve filozofun merkezinde göstermektedir.

Detaylar

Koleksiyon
Dekoratif Eserler Koleksiyonu
Başlık
Sehpa
Sanatçı

Marthe Guillon

Tarih
19. yüzyıl sonu
Boyutlar
71 x 80 (çap) cm
Malzemeler
Ahşap üzerine altın yaldız, metal işleme ve porselen
Bulunduğu Yer
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (Emirgan, İstanbul, Türkiye)
Obje Numarası
400-0067
Telif Hakkı
© Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi

İlgili Eserler

Vazo

Vazo

Detaylı İncele

Kategoriler

Konu

Dekoratif Eserler Koleksiyonu

Format

Ahşap üzerine altın yaldız, metal işleme ve porselen

Sanatçı / Yaratıcı

Marthe Guillon

Tarih / Dönem

19. yüzyıl sonu

Coğrafi Konum

İstanbul, Türkiye