Zero. Geleceğe Geri Sayım Çocuk Atölyeleri

03 Eylül 2015
Zero. Geleceğe Geri Sayım Çocuk Atölyeleri
ZERO. Geleceğe Geri Sayım Çocuk Atölyeleri

Sakıp Sabancı Müzesi ve Akbank Sanat işbirliğiyle 2 Eylül 2015 günü ziyarete açılan“ZERO. Geleceğe Geri Sayım” sergisi kapsamında SSM Çocuk Atölyeleri, çocukları geleceğin sanatıyla tanıştırıyor. Çocuklar Fontana’nın sıradışı, iki boyutun ötesine geçen tuvallerinden Yves Klein’ın regi özgürleştiren dünyasına, Otto Piene’nin ışık oyunlarından Heinz Mack’ın yansımalarla değişen ve dönüşen heykellerine bir sanat yolculuğuna çıkıyor, yarını umutla karşılamaya dair sanatsal maceraların bir parçası oluyorlar. 2 Eylül – 10 Ocak 2016 tarihleri arasında düzenlenecek eğitim programlarında çocuklar ışığı bir sanat malzemesi olarak kullanmayı öğrenecekler, kendi özel renklerini yaratacaklar, geleceğin sanatına dair soru ve cevaplar üretecekler.

Hafta içi okul gruplarının katılacağı atölye çalışmaları günde 6 atölye olmak üzere 10.00 - 15.00 saatleri arasında gerçekleşecek. Hafta sonu bireysel katılıma açık olan atölye çalışmaları ise 11.00 - 13.00 ve 14.00 - 16.00 olmak üzere günde 2 kez gerçekleştirilecek. 

Hafta İçi Okul Programları

3, 2, 1 ZERO

Geleceğin sanat düşünü kurmaya davet edilen çocuklar, bu atölye çalışmasında "uzayda sanat nasıl olurdu?" sorusunun yanıtını arayacaklar. Çocuklar, uzay için sanat eserleri yaratmanın eğlenceli, yaratıcı ve heyecan verici yöntemlerini keşfedecekler.

Hafta Sonu Bireysel Programlar

Işığın Sonsuz Olasılıkları 2003 - 2004 doğumlu çocuklar

Işığın ana malzeme olduğu eserlerin inceleneceği eğitimde çocuklar kendi seçecekleri bir eseri yeniden yorumlayacaklar. Çocuklar kendi ışık değirmenlerini, anıtlarını, toplarını, kürelerini, sütunlarını, tarlalarını oluşturacak, sınırı olmayan eserlere imza atacaklar.

Işık, Madde ve Hayal 2005 - 2006 doğumlu çocuklar

Cam, metal, taş, bitki, su, ayna gibi malzemeler ve ışık yan yana gelirse ne olur? Bu atölye çalışmasına katılan çocuklar, etkileşimsel ve deneysel bir eserin yaratıcısı olmak için kendilerini özgür bırakacaklar.

Sınırsız Tuval; Yeryüzü ve Gökyüzü 2007 - 2008 doğumlu çocuklar

Uçsuz bucaksız bir çöl ve alev alev parlayan bir güneş arasına nasıl girersiniz? Heinz Mack'ın "ışığın ve uzamın yeni hayaletleri" olarak adlandırdığı objelerini inceleyecek çocuklar, onlar için kum havuzundan hazırlanan alanda kendi objelerini tasarlayacaklar. Geleceğin sanatı nasıl olmalıdır sorusunun yanıtını arayacaklar. 

Göz Kamaştıran Heykeller 2009 - 2010 doğumlu çocuklar

Çocuklar, Heinz Mack’ın Işık Sütunları’na gönderme yaparak, eserin gerçek malzemesine benzer materyallerle Işık Sütunları tasarlayacaklar.  Ortaya çıkan bu yeni sütunların ışıkla en güzel buluştuğu yerde, sergilenmesi ve izlenmesi göreviyle atölyeden ayrılacaklar. 

Bülten