Yetişkin Eğitimleri: Galatasaray’dan Ankara’ya Türk Resminin 100 Yılı

13 Nisan 2017
Yetişkin Eğitimleri: Galatasaray’dan Ankara’ya Türk Resminin 100 Yılı
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin yetişkin eğitimleri Türk resminin 100 yılına ışık tutuyor.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi tarafından düzenlenen Yetişkin Eğitimleri, “Galatasaray’dan Ankara’ya: Türk Resminin 100 Yılı” başlığıyla 20 Nisan’da başlıyor.

Sanat Tarihçisi Ömer Faruk Şerifoğlu’nun anlatımıyla gerçekleştirilecek seminer programında; II. Meşrutiyet’in ilanının ardından, resim sanatı açısından bir dönüm noktası olan Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’nin doğuşu, sanatçıların birlik oluşturma süreci ve ressamlığın bir meslek olarak kavranmasının ilk hareketleri ele alınacak. Dört dersten oluşacak eğitim programında ayrıca, aynı dönemde resim eğitimi için Paris’e gönderilen ancak I. Dünya Savaşı’nın başlaması üzerine yurda geri dönmek zorunda kalan ve aralarında SSM’de retrospektif sergisi ziyarete açık olan Feyhaman Duran’ın da olduğu “1914 kuşağı” sanatçılarının getirdiği yenilikler anlatılacak.  Türk resim sanatının, Galatasaray Sergileri’nden, 1923 sonrası Ankara’da açılmaya başlanan resim sergilerine uzanan serüveni katılımcılarla paylaşılacak.

Türk resim sanatı tarihinin geçmişten bugüne 100 yılını konu alacak olan Yetişkin Eğitimi Programı, 20 Nisan, 27 Nisan, 4 Mayıs ve 11 Mayıs Perşembe günleri, 11.00-13.00 saatleri arasında SSM’de gerçekleştirilecek.

*Program ücreti 500 TL’dir.

Detaylı bilgi için: www.sakipsabancimuzesi.org

 

Bülten