Yeni Sergi: Heinz Mack. Sadece Işık ve Renk

12 Şubat 2016
Yeni Sergi: Heinz Mack. Sadece Işık ve Renk
Sakıp Sabancı Müzesi’nde yeni sergi: “MACK. Sadece Işık ve Renk” 18 Şubat’ta açılıyor

Sakıp Sabancı Müzesi, Alman modernizminin öncülerinden Heinz Mack’ın 60 senelik uzun ve üretken kariyerini, 100’den fazla eser ile galerilerinde ağırlamaya hazırlanıyor.

Tahincioğlu ana sponsorluğunda  Sakıp Sabancı Müzesi’nde (SSM) 18 Şubat 2016 tarihinde ziyarete açılacak “MACK. Sadece Işık ve Renk” adlı sergi, 20. yüzyıl ortası avangart sanat ağı ZERO kurucularından Alman sanatçı Heinz Mack’ın yapıtlarını bir araya getiriyor. Sergi, Mack’ın ZERO akımının belkemiğini oluşturan erken dönem eserlerinden yola çıkarak uzun ve üretken kariyeri boyunca ortaya çıkardığı resim, heykel ve kinetik sanat eserlerinden zengin bir seçki sunuyor.

Sergide yer alan eserler arasında Mack’ın doğadaki renk ve formların izini sürerek açık alanlar için tasarladığı enstalasyon (yerleştirme) çalışmaları, farklı malzemeler kullanarak yaptığı anıtsal heykeller, ışık objeleri, rotorlar, rölyefler ve “Kromatik Takımyıldızlar” adını verdiği büyük boyutlu tablolar bulunuyor. Sergi kapsamında Sakıp Sabancı Müzesi galerilerinin önemli bir kısmı ise, Heinz Mack’ın 1960’lı yıllardan itibaren el değmemiş doğal alanları sanata ayrılmış mekânlara dönüştürdüğü Land Art (Arazi Sanatı) çalışmalarından hareketle, doğa ve sanatı bir araya getiren benzersiz bir deneyim alanına dönüştürüldü. SSM sergi alanı, sanatçının 1960’larda Sahra Çölü ve Kuzey Kutup coğrafyasına yaptığı keşif gezileri doğrultusunda, çöl ve ışık temalarıyla şekillendi.

Küratörlüğünü  Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer ile Royal Academy of Arts Londra eski Sergiler Direktörü ve sanat tarihçisi Sir Norman Rosenthal’in üstlendiği sergi, sanatçının 85. yaşını ve kariyerinin 60. yılını Uzakdoğu, Avrupa ve Türkiye’de gerçekleşen bir dizi sergiyle taçlandırması açısından da önem taşıyor. “MACK. Sadece Işık ve Renk”, Tahincioğlu katkılarıyla 18 Şubat 2016 itibariyle Sakıp Sabancı Müzesi galerilerinde sanatseverlerle buluşuyor.

“MACK. Sadece Işık ve Renk” sergisi, Almanya Dışişleri Bakanı Sayın Dr. Frank-Walter Steinmeier'in yüksek himayelerinde gerçekleşirken, Steinmeier sergi kataloğuna bir önsöz yazısıyla da katkıda bulundu. Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, yazısında Sakıp Sabancı Müzesi’nin 2015’te “ZERO. Geleceğe Geri Sayım” ile başlayan ve 2016’da “MACK. Sadece Işık Renk” sergisiyle devam eden sergi programıyla dünya sanat çevrelerinin takip ettiği sanat akımı ve sanatçıları Türkiye’yle buluşturmasından duyduğu memnuniyeti belirtti. Steinmeier, ortak bir “küresel aklın” gelişmesinde uluslararası diyaloğun önemini vurgularken, Mack ve sanatı hakkında düşüncelerini ise “Heinz Mack temas noktaları yaratmayı çalışır, insanları diyaloğa davet etmeyi, anlamayı, düşünmeyi amaçlar. Mack ve sanatı, işte bu ‘küresel aklı’ simgeler.” şeklinde ifade etti.

Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer, serginin Heinz Mack’ı meslek yaşamı boyunca cezbetmiş olan ışık ve renge odaklandığını, sanatçının Akdeniz güneşini yansıttığı resimlerini ve asla terk etmediği "hareket" içeren kinetik eserlerini bir araya getirdiğini belirtti. Dr. Nazan Ölçer, “Heinz Mack'ı, bu bilge sanatçıyı, günümüzü de içine alan uzun meslek yaşamı ve benzersiz zengin üretimi ile sanatseverlerle buluşturacak olmaktan mutluluk duymaktayız. Sakıp Sabancı Müzesi olarak, Alman modernist akımının bu önemli ustasını bugün uzun meslek yaşamının 60. yılında kapsamlı bir sergiyle ağırlarken, bu buluşmanın onun sanatında daima özel bir yeri olmuş Doğu-Batı uygarlıklarının tarih boyunca aktığı bir eksende, ülkemizde gerçekleşmesinden de büyük heyecan duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Serginin ana sponsorluğunu üstlenen Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu ise “Sanat bir toplumun ilerleyebilmesi, vizyonunu genişletebilmesi için olmazsa olmaz bir değer, toplumun gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli unsurlardandır. Biz de Tahincioğlu olarak sanatın ve sanatçının yanında olmayı önemsiyor, sanat projelerine destek olurken gerçekleştirdiğimiz projeleri de birer sanat eseri olarak görüyoruz. Bir gayrimenkul şirketi olarak imza attığımız projeler ile şehrin mimarisine katkıda bulunduğumuza inanıyoruz. Bu sebeple, Sakıp Sabancı Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacak ve sergilendiği süre boyunca şehri zenginleştirecek, güzelleştirecek Heinz Mack sergisinin ana sponsoru olmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Doğayı ve insan ilminin geliştirdiği malzemeleri bir araya getiren, açık hava eserleri ve kamuya açık yerleştirme çalışmalarıyla halka mal olan sanat eserlerine imza atan bu önemli ve ayrıcalıklı sanatçının, Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleşen kapsamlı sergisinin bir parçası olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Vizyonumuz ışığında, Tahincioğlu olarak sanata ve sanatçıya verdiğimiz destek, farklı projelerde de devam edecek.” şeklinde konuştu.

Heinz Mack’ın, Doğu ve Batı uygarlıklarının binlerce yıldır paha biçilmez mirasıyla donattığı İstanbul’daki ilk kişisel sergisine zengin bir eğitim programı ve atölyelerin yanında, kapsamlı bir sergi kataloğu da eşlik ediyor.

Bülten