Yaşayan Piramit Konuşmaları Başlıyor

31 Ekim 2022
Yaşayan Piramit Konuşmaları Başlıyor
Sakıp Sabancı Müzesi, Sabancı Holding’in ana sponsorluğunda ve Çimsa’nın iletişim sponsorluğunda 29 Ocak 2023’e kadar devam edecek olan, ekolojik sanatın öncülerinden Agnes Denes’in Yaşayan Piramit sergisi kapsamında, sanatçılar, sanat tarihçileri, akademisyen, öğrenciler ile ekoloji ve sanatla ilgilenenler için sanatçının pratiğine ışık tutan bir konferans serisine başlıyor.

Dünyadaki varlığımızın bir metaforu olarak doğayla ilişkimizi canlandıran Yaşayan Piramit isimli yerleştirme, sanatçının 1969'da kaleme aldığı Manifesto ile birlikte SSM’nin bahçesinde sergilenirken; sergiye eşlik eden “Yaşayan Piramit Konuşmaları” başlıklı program onun nazik, güçlü, kapsayıcı ve ilham verici sanatsal pratiğini mercek altına alıyor.

“Yaşayan Piramit Konuşmaları”nın kasım ayı programında sanat tarihçi ve küratör Nazlı Pektaş ile sanatçı Ekin Kano, Kerem Ozan Bayraktar ve Nergiz Yeşil “Yeryüzünü Yeryüzüne Vermek. Agnes Denes’in Yaşayan Piramit Heykeli Eşliğinde Ekoloji, Biyosanat ve Biyoetik” başlıklı konuşmayı 2 Kasım Çarşamba, eserdeki bitki ve çiçeklerin ekimini yapan Nadir Bitkiler Fidanlığı’nın kurucusu Fatih Koçak “Yaşayan Piramit: Bitkilendirme Tasarımı ve Evreleri” başlıklı konuşmayı 16 Kasım Çarşamba, 20. Yüzyıl Sanatı, Sanat Eleştirisi ve Kuramı, Çağdaş Sanat Pratiği ve Çağdaş Türk Sanatı konularında dersler veren Prof. Dr. Ahu Antmen ise “Agnes Denes’in İzinde Sanat İçin Yeni Bir Gelecek” başlıklı konuşmayı 30 Kasım Çarşamba günü gerçekleştirecek. 

Yeryüzünü Yeryüzüne Vermek. Agnes Denes’in Yaşayan Piramit Heykeli Eşliğinde Ekoloji, Biyosanat ve Biyoetik

Serinin ilk konuşmasında sanat tarihçi ve küratör Nazlı Pektaş moderatörlüğünde, yeryüzünü sanat ile tercüme etmeye çalışan üç sanatçı, doğayı temsil etmek yerine onu sanatsal üretime katmanın olanaklarını ele alacak. Denes’in yeryüzünü yeryüzüne verdiği Yaşayan Piramit sergisi eşliğinde müzenin bahçesinde büyüyen, yeşeren, çoğalan ve başka bahçelere de dağılan tohumlar bu konuşmanın tam merkezinde yer alacak. “Sanat yaşayan bir heykele, performansa, üretim biçimine dönüşürken, aslında nelerin peşine düşüyor? Sürdürebilirlik tartışmaları eşliğinde yaşam kaynakları hızla azalırken doğanın kendisine tutunan sanatçı hangi üretim modellerini benimsiyor? Nelerden vazgeçiyor ve neleri sahipleniyor?” sorularına odaklanılacak.
İnsan ile insan olmayan arasındaki sınırların belirsizliğini evrim, doğa tarihi ve medikal illüstrasyonlardan ilham alarak araştıran Ekin Kano; nesnelerin etki alanlarına, bireyselleşme süreçlerine ve dönüşümlerine yoğunlaşan; son dönemde sokak bitkileri, istilacı gemiler, jeneratif imgeler, oyuncak robotlar gibi farklı ölçek ve nitelikteki nesnelerle çalışan sanatçı ve akademisyenKerem Ozan Bayraktar ve sanat yapıtlarında biyolojik malzeme kullanımına odaklanan sanatçı Nergiz Yeşil, Agnes Denes’in yeryüzü ile kurduğu bağa odaklanarak kendi üretimleri üzerine konuşacaklar.

Ekoloji, biyosanat ve biyoetik ana başlıkları altında tüketim, atıklar, bitkiler, azalan su kaynakları, çevresel kirlilik konularının tartışılacağı konuşma 2 Kasım Çarşamba günü saat 17:00’de Sakıp Sabancı Müzesi’nde ücretsiz gerçekleştirilecek.

 

Bülten