Yarıyıl Atölyeleri

21 Ocak 2016
Yarıyıl Atölyeleri
Sakıp Sabancı Müzesi’nden çocuklara yarıyılda sanat molası

Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), yarı yıl tatilinde farklı, eğlenceli bir deneyim yaşamak isteyen çocukları eğitici ve renkli atölye programlarına davet ediyor. Sömestr tatili boyunca çocukları sanatla buluşturmayı hedefleyen SSM Çocuk Eğitimi Programları, 5-11 yaş arası tüm çocuklara sürprizlerle dolu atölye çalışmaları sunuyor. Atölye çalışmaları için 4 günlük katılım bedeli 250 tl, günlük katılım bedeli ise 80 tl.

Kış Atölyesi’nde çocuklar, soğuk kış günlerinde sıcak anıların nasıl yaratılacağını keşfedecekler. Kışlık hatıralarını biriktirecekleri el yapımı bir albüm hazırlayacak, doğanın onlara sunduğu malzemeleri sanata dönüştürerek sayfalara yerleştirecekler. İçlerini ısıtacak çay tarifleri öğrenerek kendi bitki karışımlarını yapacak ve bitkilerin şifa dolu öykülerini yaratıcı bir okuma deneyimine dönüştürecekler. Kendi fincanlarını tasarlayacak olan çocuklar farklı ülkelerin seremonilerini öğrenerek çay sunumları yapacaklar. Yün tasarımlar, kar küreleri ve başka pek çok sürprizle dolu bu atölye çalışması, çocuklarda kışa dair sıcacık bir izlenim yaratacak.

Çocukların, eğlenerek, oynayarak öğrenmelerini ve sorgulamalarını yeni bakış açıları geliştirerek keyifli vakit geçirmeleri hedef alan Düşümdeki Oyunlar atölyesi çocukların, felsefi temeller ile sorgulamalarını, akıl oyun ve oyuncaklarıyla düşündüklerini farklı bakış açılarıyla yorumlamalarını sağlayacak. Temaları birbirinden farklı aktivitelerle; bazen bir masala, bazen tarih öncesi bir çağa, bazen uzayın derinliklerine yolculuğa çıkacak olan çocukların bu yolculuklarına akıl oyunları ve oyuncakları eşlik edecek. Düşünme becerilerinin geliştiği, yaratıcılıklarının, hayal güçlerinin, sosyal ve zihinsel gelişimlerinin desteklendiği atölye çalışmalarında çocuklar eğlenerek öğrenmenin tadına varacak. 

Resim ve Heykel Okulu atölye çalışmasında pek çok teknik ve sanatçı ile tanışacak olan çocuklar, renkleri  keşfederek ışık ve gölge çizmeyi öğrenecek. Akrilik, Linol ve tekstil başta olmak üzere farklı boyalarla çalışacak olan çocuklar farklı yüzeylere baskı uygulamaları yapacak. Çanta üzerine kumaş boyasıyla baskı, tuval üzerine portreler, manzara ve natürmort denemeleri yapacak olan çocuklar son gün kendi karma sergilerini de açacak.

 

 

Bülten