SSM'de Yaz Okulu

25 Haziran 2015
SSM'de Yaz Okulu
Sakıp Sabancı Müzesi Yaz Okulu 29 Haziran’da başlıyor!

Sakıp Sabancı Müzesi Yaz Okulu 29 Haziran’da başlıyor!

Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), 29 Haziran’dan itibaren sanata gönül veren çocuklara kapılarını açıyor. Üç ay boyunca resimden müziğe, doğadan edebiyata farklı alanlarda düzenlenecek olan eğitimlere katılacak çocuklar, hem yaratıcılığını geliştirme hem de farkındalıklarını arttırma fırsatı yakalayacak.

Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), okulların kapanmasının hemen ardından sanatsal yönünü geliştirmek isteyen çocukları ağırlamaya başlayacak. Yaz boyunca sanatsever çocukların buluşma noktası haline gelecek müzede gerçekleşecek eğitimler, görsel ve işitsel anlamda çocukların gelişimine katkıda bulunacak.

Resim, müzik, edebiyat ve doğa konularını kapsayan eğitimler, alanında uzman isimler tarafından yönlendirilecek. 29 Haziran Pazartesi günü Resim Okulu ile başlayacak Yaz Okulu, 28 Ağustos Cuma gününe kadar devam edecek. Yaz Okulu Boyunca Resim Okulu, Botanik Sanatı , Masal Sanatı, Işık Oyunları, Müzede Çocuklar ile Müzik ve Müzede Kamp eğitimleri yer alacak. Eğitici ve eğlenceli eğitimler, 2003 ile 2009 yılları arasında doğan tüm çocukların katılımına açık olacak.

Resim Okulu

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’nin okul döneminde gerçekleştirdiği Resim Okulu yaz tatilinde de devam edecek. Tekniğe ve malzemeye farklı açıdan bakarak, denenmemişi denemek, yaratıcılığın sınırlarını zorlamak, ünlü ressamların kendilerine has dünyalarına bir gezintiye çıkmak isteyen resim meraklısı çocuklar, bu eğitime bayılacak. Resim Okulu’nda çocuklara Ressam ve Sanat Eğitimcisi Nihal Türk rehberlik edecek.  

Müzede Kamp

Bu çalışmaya katılacak çocuklar, Sakıp Sabancı Müzesi'nin yemyeşil bahçesinde çadır kuracak, kampa ait ritüelleri gerçekleştirecek ve takım çalışmalarıyla farklı bir deneyimin içinde aktif rol alacaklar. Temsili kamp ateşi etrafında hikâyeler dinleyecek, farkındalık oyunları oynayacaklar. Yön bulma, düğüm atma gibi beceriler geliştirecek, sanat çalışmalarıyla kampı daha renkli hale getirecekler. Kamp deneyimi boyunca çocuklara Doğa eğitmeni Erol Benjamin Scott eşlik edecek.

Botanik Sanatı

Çocuklar, bu çalışmayla Sakıp Sabancı Müzesi'nin eşsiz bahçesinde bir botanikçi olmayı deneyimleyecek. Ağacı tanımak, çiçekle arının ilişkisini takip etmek, tohuma yakından bakmak ve bir doğa gözlemcisi olmak isteyen çocukların katılacağı bu atölye çalışmasında çocuklara Doğa Eğitimi Uzmanı Hayri Dağlı eşlik edecek.

Masal Sanatı

Masal sembolleri yoluyla çocukların iletişim becerilerini güçlendirmeyi hedefleyen etkinlikte çocuklar, yaratıcı okuma, yaratıcı yazma ve bedensel farkındalık çalışmalarına katılacak. Çocuklar, Kaf Dağı’nın ardındaki hayal diyarı için sanat eserleri yaratacak; dünya masallarının bilindik öğelerini, kendi renkli düşleriyle yeniden tasarlayıp müzenin en renkli sergisini hazırlayacaklar. Bu çalışmayı, Pedagog Sibel Şengül ve Akademisyen Eğitimci Suzan Tokgöz yönlendirecek.

Müzede Çocuklar ile Müzik

Çocukların müzikle olan bağlarını güçlendirmek ve çocuklara genel bir müzik kültürü aşılamak üzere düzenlenen bu etkinlik, klasik batı müziği eğitimini Amerika Birleşik Devletleri'nde tamamlamış olan keman sanatçısı ve akademisyen Dr. Erman Türkili tarafından sunulacak. Çocuklara enstrümanları, çok sesli müziği ve bestecileri tanıtmayı amaçlayan bu programda bir de mini resital sergilenecek. Dr. Türkili tarafından piyano, keman, gitar, arp, flüt ve viyolonsel gibi çok sesli müziğin temel çalgılarının görsel tanıtımı yapılacak.

Fotoğraf Atölyesi; Işık Oyunları

Bu yaz Sakıp Sabancı  Müzesi'nde çocuklar, çimeni, ağacı, gökyüzünü ya da bahçedeki eserleri çizim ve fotoğraf yoluyla değiştirebilecekleri şaşırtıcı ve heyecan verici bir atölye çalışmasına katılacak. Çizim ve dijital fotoğraf pratikleriyle eğlenceli çalışmalar yapacak çocuklar, ışıkla portreler yaratmalarını sağlayan Photogram tekniğiyle de tanışacak.

Küçük ressamlar, Picasso'nun da vazgeçilmezlerinden biri olan ışıkla boyama tekniğiyle fotoğraf üretecek ve tüm bunları yaratıcı bir organizasyonda ailelerine sergileyecekler. Işığı yakaladıkları bu süreçte çocuklara Sanat Eğitimcisi Elvan Ekren ve Medya Art sanatçısı Volkan Kızıltunç yol gösterecek.

Atölyeler ücretli olup beşer günlük yaz etkinliklerine katılım bedeli 300  TL’dir.

Çalışmalara 2003 - 2009 yılları arasında doğan çocuklar kabul edilecektir.

Kayıt yaptırmak ve bilgi almak isteyenler, www.sakipsabancimuzesi.org adresini ziyaret edebilir ya da  0216 550 97 62 no’lu telefonu arayabilirler.

Bülten