SSM'de Kış Okulu Başlıyor

12 Ocak 2023
SSM'de Kış Okulu Başlıyor
SSM Öğrenme Programları kapsamında yarıyıl tatili için düzenlenen Kış Okulu, 24 Ocak - 3 Şubat 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yaratıcı düşünmeyi destekleme, çocukları sanatın psikososyal iyileştiriciliği ile buluşturma, sanatsal üretimle özgüven ve özifadenin güçlendirilmesini sağlama, yaratıcılık ve sanatsal üretim ile çocukların zihinsel, sosyal, duygusal becerilerinin gelişimine katkıda bulunmayı hedefleyen Kış Okulu’nda, 3 - 11 yaş arası çocuk ve gençlere yönelik birbirinden farklı on atölye çalışması  yer alıyor.

“Aramızda Deniz Var” atölyesi 3-5 yaş grubu çocuklara yönelik gerçekleştirilecek. “Modernizmin İzinde Türk Resmi” sergisinde yer alan deniz temalı manzara resimlerinin inceleneceği atölyede Boğaziçi’nden ilham alacak çocuklar, farklı boyama ve kolaj teknikleri ile kendi deniz manzaralı resimlerini yapacak.

6-9 yaş grubu çocukları hedefleyen “Geçmişe Yolculuk” atölyesinde çocuklar, “Modernizmin İzinde Türk Resmi” sergisini gezecek ve sergide yer alan figüratif eserleri inceleyecek. Portre sanatı üzerine sohbet edecek çocuklar; geçmiş dönemle yaşadığımız dönem kıyafetlerı arasındaki farklılıklar ve benzerlikleri keşfedecek, o dönemin giysileri içinde kendilerini asamblaj tekniği ile resmedecek.

6-8 ve 9-11 yaş gruplarına yönelik düzenlenecek “Gelecekteki Yaşam” atölyesinde çocuklar, geleceğin şehirleri hakkında sürdürülebilir ve kapsayıcı fikirlerini üç boyutlu maketlere akratacak.

4-6 yaş grubu çocuklara yönelik “Gelecek Canlanıyor” atölyesine katılacak çocuklar geleceğin şehirlerindeki binaların, meydanların ve parkların nasıl olacağını üç boyutlu maketlerle üretecekler.

6-9 yaş grubu için düzenlenecek “Yarısı Dünden, Yarısı Bugünden” atölyesinde çocuklar, “Modernizmin İzinde Türk Resmi” sergisini ziyaret edecek, eserlerde resmedilen mimari yapıları inceleyecek. Atölyede kendisine bir kesiti verilen eseri farklı malzeme ve renklerle tamamlayacak.

“Taş Eserler Bahçede” atölyesi’nde 6-8 yaş grubu çocuklar, Sakıp Sabancı Müzesi Arkeolojik Eserler Koleksiyonu’nda yer alan ve SSM bahçesinde sergilenen 22 taş eseri inceledikten sonra kendi mimari yapılarını çizecek ve kil üzerine baskı yaparak yapılarını tamamlayacak.

4-6 yaş grubu çocuklar için düzenlenecek “Gelecekten Bir Kare” atölyesinde çocuklar, geleceğin şehrinin nasıl görüneceğini hikayeleştirerek, kendi oluşturdukları çizgi filmlerinin bir karesini resmedecek.

“Bahçedeki Heykeller” atölyesinde 5-7 yaş grubu çocuklar, Sakıp Sabancı Müzesi bahçesinde bulunan heykelleri inceleyecek, atölye aşamasında ise strafor ve farklı materyalleri bir araya getirerek kendi heykeli inşa edecek.

“Figürler ve Mekânlar” atölyesinde “Modernizmin İzinde Türk Resmi” sergisinde yer alan figüratif eserler incelenecek. Deniz Kıyısında Kız, Halayık, Lehimci, Şakayıklar ve Kadın isimli eserlerde figürlerin bulunduğu zaman ve mekânlar hakkında düşünecek çocuklar, atölyede kendi figürlerini istedikleri mekanlarda oluşturacak. Atölyeye 5-7 yaş grubu çocuklar katılabilecek.

Program hakkında detaylı bilgilere SSM’nin web sitesinden ulaşılabilir. 

Bülten