Sergi: Picasso İstanbul'da

25 Kasım 2005
Sergi: Picasso İstanbul'da
Sanat izleyicilerini Türk ve dünya kültürleriyle buluşturmayı hedefleyen Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), 20. yüzyılın en büyük ressamlarından Pablo Picasso’nun eserlerine ev sahipliği yapıyor.

24 Kasım’da ziyarete açılan Picasso İstanbul’da başlıklı sergi, Türkiye’de dünyaca ünlü bir sanatçıya ayrılan ilk kapsamlı sergi olma özelliğini taşıyor. Picasso’nun 92 yıllık sanat yaşamındaki tüm dönemleri kapsayan sergide, 51 yağlıboya, 47 çizim, 13 seramik, 12 heykel, 8 gravür, 2 taşbaskı ve 2 duvar halısı olmak üzere, ressamın tüm dönemlerini kapsayan 135 eser yer alıyor.

Sanatçının torunu Bernard Ruiz-Picasso tarafından, Paris ve Barselona’daki Picasso Müzeleri, Musée d’art moderne Lille Métropole, FABA (Fundación Almine y Bernard Ruiz-Picasso para el Arte) ve aile koleksiyonlarından seçilen eserler, sanatçının İspanya’daki gençlik yıllarına ait çizimleri de içeriyor. Sergide ayrıca, Picasso’nun çalıştığı stüdyoların ve yakın çevresindeki kişilerin, ünlü fotoğrafçılar tarafından çekilen fotoğrafları sunuluyor.

SSM, sergi süresince düzenleyeceği etkinlikler aracılığıyla, başta çocuklar ve öğrenciler olmak üzere, Picasso’yu geniş kitlelere tanıtmayı hedefliyor.

Sabancı Holding’in desteği ve FABA ile İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin katkılarıyla düzenlenen Picasso İstanbul’da, 26 Mart 2006’ya kadar açık kalacak.

Picasso

Picasso’nun sınırsız yaratıcılığı, uzun hayatı boyunca yeni sanatsal olanakları araştırmasına ve bunları çeşitli alanlarda hayata geçirmesine neden oldu. En tanınmış tablolarından Les Demoiselles d’Avignon (Avignonlu Kızlar), sanatçının yaklaşımında bir devrim niteliğinde oldu ve modern sanatın gidişatını yönlendiren akımların hep en önünde yer almasını sağladı.

92 yaşına kadar yaşayan Picasso’nun ürettiği eserlerin sayısı binlerle ifade ediliyor. Kariyeri boyunca pek çok resmini satan, birçoğunu kendinde tutan sanatçının kişisel koleksiyonunun önemli bir kısmı, bugün Paris, Barselona ve Malaga’daki Picasso müzelerini oluşturuyor.

 

 

Bülten