Sergi: Jameel Ödülü 2009

11 Kasım 2010
Sergi: Jameel Ödülü 2009
“Jameel Ödülü 2009” Sergisi Sakıp Sabancı Müzesi’nde


Sakıp Sabancı Müzesi’nin düzenlediği (SSM), Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi (V&A) tarafından gerçekleştirilen, İslam geleneğinden esinlenen çağdaş sanat ve tasarım sergisi Jameel Ödülü 2009, kapılarını 12 Kasım 2010 Cuma günü açacak. Küratörlüğünü V&A Müzesi’nden Tim Stanley’in üstlendiği sergide, “1001 Sayfa” adlı eseriyle 2009 Jameel Ödülü’nü kazanan İran asıllı sanatçı Afruz Amighi’nin yanı sıra, finale kalan 8 güncel sanatçının eserleri de yer alacak. İslam geleneğinin zengin ve dinamik yapısını güncel bir yorumla sunan sergi, 09 Ocak 2011 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

ALJ Sosyal Sorumluk Başkanı Muhammed Abdul Latif Jameel’in girişimiyle başlatılan Jameel Ödülü, İslam sanat gelenekleriyle günümüzün uygulamaları arasında etkileşime fırsat vermek ve İslam kültürü konusunda daha kapsamlı bir tartışmayı başlatmak amacını taşıyor. Jameel Ödülü’nün ilkini kazanan İran asıllı New York’lu sanatçı Afruz Amighi’nin “1001 Sayfa” başlıklı eseri, gölge ve ışıktan yararlanılarak oluşturulan, karmaşık ve ilginç, ancak konumu tam kestirilemeyen şekillerden meydana geliyor. Takı tasarımından fotokolaja, ahşap işçiliğinden serigrafiye uzanan geniş bir çeşitliliğe sahip sergi, İslam geleneğinin devingenliğini, bu gelenekten beslenen sanat ve tasarım ürünlerinin katmanlı ve anlamlı olduğunu gözler önüne seriyor.

Sergiyle ilgili bilgi veren SSM Müdürü Dr. Nazan Ölçer, “Dünyanın en yenilikçi mimarlarından biri sayılan, yapıtlarıyla mimarlık, şehircilik ve tasarımın sınırlarını zorlayan Zaha Hadid’in başkanlık ettiği Jameel Ödülü, İslam geleneğinin çağdaş sanat uygulamalarını yansıtması açısından büyük önem taşıyor. Londra’da bulunan V&A Müzesi’nin öncülüğünde başlatılan ödüller, İslam’ın sanat gelenekleriyle günümüzün uygulamaları arasında kültür etkileşimine fırsat vermeyi ve İslam kültürü konusunda kapsamlı bir tartışma başlatmayı amaçlıyor. İslam geleneğinden esinlenen çağdaş tasarımları görmek ve 2 yılda bir verilecek Jameel Ödülü’nün ülkemizdeki bilinirliğini sağlayarak Türk sanatçıları katılmaya teşvik etmek amacıyla, sergiye ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

V&A Müzesi’nden Küratör Tim Stanley, “2009 Jameel Ödülü’nü kazanan eserlerin yer aldığı sergiye küratörlük yapmak ve İslam sanatıyla çağdaş uygulamalar arasında kültürel bir diyalog kurmak, benim için çok önemli. Jameel Ödülü’nün, yeni kuşak sanatçı, tasarımcı ve mühendisleri, İslam geleneğini özgün şekilde yansıtarak daha ileri bir diyalog kurmaya teşvik edeceğini umuyorum.” dedi.

ALJ Sosyal Sorumluluk Genel Müdürü Dr. Fatih Mehmet Gül ise “ALJ Grup, sosyal sorumluluk programları hazırlama ve sunmanın ötesinde, sosyal girişimcilik konulu projelere de imza atıyor. Bunlardan birini, V&A Müzesi’ndeki Sanat Galerisi projesinin meyvesi olan Jameel Ödülü oluşturuyor. Dünya çapında sanatçıların katıldığı Jameel Ödülü’nde daha fazla Türk sanatçıyı görmek, bizleri memnun edecektir.” dedi.

 

Bülten