Sergi: Heykelin Büyük Ustası Rodin İstanbul’da

13 Haziran 2006
Sergi: Heykelin Büyük Ustası Rodin İstanbul’da
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), 13 Haziran 2006 tarihinden itibaren Fransız heykeltraş Auguste Rodin’in yapıtlarına ev sahipliği yapıyor. “Heykelin Büyük Ustası Rodin İstanbul’da” başlıklı sergi, Paris’teki Rodin Müzesi’nin koleksiyonundan seçilen 203 eseri içeriyor. Sergide, ünlü sanatçının bronz, alçı, mermer heykelleri, arşiv fotoğrafları, antik heykel koleksiyonundan parçalar ve çok sayıda deseni yer alıyor.

Heykel sanatını bir dünya ustasının eserleri aracılığıyla geniş kitlelere tanıtmayı hedefleyen SSM’nin sergileyeceği 100’e yakın heykel arasında, sanatçının Düşünen Adam, Öpüşme, Calais Burjuvaları, Balzac ve Yürüyen Adam gibi başyapıtları da bulunuyor. Uzun yıllar üzerinde çalıştığı ancak tamamlayamadığı Cehennemin Kapısı kompozisyonundan türeyen 18 heykel ve çok sayıda parçalama-birleştirme çalışmasının yanı sıra, Rodin’in özel koleksiyonundan 20 antik heykel de sergide görülebiliyor.

Sergi için, Atlı Köşk’e adını veren ve 1952 yılından bu yana Boğaz’ı selamlayan bronz at heykeli, ilk kez yerini Victor Hugo’ya bıraktı. Ünlü şair, yazar ve düşünür Victor Hugo’nun Rodin tarafından yapılan bronz anıtı, 1.85 m boyunda 2.85 m genişliğinde.

Eserlerle birlikte sergilenen fotoğraf ve desenler, sanatçının gençlik dönemi eserlerinden en ünlü yapıtlarına kadar kat ettiği yolun izlenmesine olanak sağladığı gibi, sanatçının daha az tanınan çizer ve koleksiyoncu taraflarına da ışık tutuyor. Metinleri Samih Rıfat tarafından derlenen ve Türkçe-İngilizce olarak hazırlanan sergi kataloğunda, Rodin’in yaşamı ve sanat serüveni anlatılıyor. Sergi kapsamında konferanslar, galeri sohbetleri ve çocuklara yönelik zengin eğitim programları da sunuluyor.

Sanatçı Hakkında

Paris’te 12 Kasım 1840 tarihinde doğan François-Auguste-René Rodin, La Petite École (Küçük Okul) isimli Özel Desen ve Matematik Okulu’na girdiğinde heykeli keşfetti ve desen becerisini geliştirmeye başladı. 1864’te ilk atölyesini tuttu. Daha sonra, hayatı boyunca yanında olacak 20 yaşındaki Rose Beuret'yle tanıştı. 1871’de Belçika'da ilk kez yapıtlarını sergiledi. Gerçek boyutlu bir insan bedeni çalışması olan ve eseri tamamladıktan birkaç ay sonra Tunç Çağı adını verdiği bronz heykeline 1875’te başladı. 1882’de ise Adem, Havva ve Düşünen Adam adlı figürlerini yaptı. Bir süre sonra sevgilisi, daha sonra da en büyük rakibi olacak Camille Claudel’le tanıştı. 1883’te Victor Hugo büstünü yaptı, iki yıl sonra Calais Belediyesi, Calais Burjuvaları anıtını ısmarladı. Ertesi sene Öpüşme’yi yaptı. 1888’de devlet, Uluslararası Sergi için Öpüşme’nin mermerini ısmarladı. 1889’da empresyonizmin öncülerinden Fransız ressam Claude Monet'yle birlikte sergi açtı. 1895’te Meudon'daki Villa des Brillants'ı satın alarak resim ve antik heykel koleksiyonunu oluşturmaya başladı. 1900’de, Uluslararası Sergi vesilesiyle Paris’teki Alma Meydanı’nda yer alan pavyonda, 1902’de ise Prag'da büyük sergi açtı. 1904’te alçıdan yapılmış büyük boy Düşünen Adam heykeli ilk kez Londra'daki International Society'de, bronz versiyonu ise Salon de Paris’de sergilendi. Düşünen Adam 1906’da Panthéon'un önüne yerleştirildi. Fransa Ulusal Meclisi, arka arkaya yaptığı üç bağışla koleksiyonlarını devlete bırakan sanatçının anısına, Biron Konağı’nı Rodin Müzesi yapma kararı aldı. 29 Ocak 1917’de Rodin ve Rose Beuret evlendi. Rose, 14 Şubat’ta yaşama veda etti. Aynı yıl, 17 Kasım'da ölen Rodin, Meudon'daki Villa des Brillants’ın bahçesine, Rose’un yanına gömüldü. Mezarlarının başında bir Düşünen Adam heykeli yer alıyor.

Sponsorluğunu Akbank’ın üstlendiği, Paris Rodin Müzesi ve Fransız Kültür Merkezi’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen sergi, 3 Eylül 2006 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Bülten