Sergi: Cengiz Han ve Mirasçıları

04 Aralık 2006
Sergi: Cengiz Han ve Mirasçıları
CENGİZ HAN VE MİRASÇILARI: BÜYÜK MOĞOL İMPARATORLUĞU

Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), Moğol İmparatorluğu’nun Cengiz Han tarafından kuruluşunun 800. yıldönümünde, Cengiz Han ve Mirasçıları: Büyük Moğol İmparatorluğu sergisine ev sahipliği yapıyor. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Moğolistan Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı’nın himayesinde, Garanti Bankası’nın sponsorluğunda bugün (7 Aralık) kapılarını açan sergi, Moğol İmparatorluğu’nun kültürler ve kıtalar arasında kurduğu bağı gözler önüne seriyor.

Sergide, Moğolistan’ın en önemli müzeleriyle Asya ve Avrupa’nın başlıca koleksiyonlarından ve Türkiye’deki çeşitli müzelerden derlenen, bazıları ilk kez gün ışığına çıkan 600 eser yer alıyor. Tarihte, en geniş topraklara yayılan bir dünya imparatorluğunun öyküsü; en yeni arkeolojik keşifler, hazine parçaları, muhteşem silah ve zırhlar, minyatürlü elyazmaları, eski haritalar, tekstil ya da seramik eserler ve Moğol Budizmi’nin rengarenk dünyasını tanıtan nadir dinsel objelerle anlatılıyor.

Konferanslar, atölye çalışmaları, çocuk eğitim programları ve galeri sohbetleriyle zenginleştirilecek sergi, bugün ve yarın (8 Aralık), İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü tarafından SSM işbirliğiyle düzenlenen “Cengiz Han ve Oğulları: Türk Dünyasındaki Akisler” başlıklı uluslararası bir sempozyumla başlıyor. Sempozyuma, Türkiye, Kırgızistan, Tataristan, Japonya, Moğolistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Polonya’dan toplam 46 konuşmacı katılıyor.

8 Nisan 2007’ye kadar açık kalacak sergi, Kunst und Ausstellungshalle der Bundesrepublik Deutschland (Bonn), Staatliches Museum für Völkerkunde (Münih), Kunsthistorisches Museum (Viyana), Aşağı Avusturya Eyaleti Eğitim, Bilim ve Sanat Federal Bakanlığı ve SSM’nin işbirliğiyle düzenleniyor.

Bülten