Sakıp Sabancı Müzesi'ndeki Açıkhava Etkinlikleri Bu Yaza Damga Vuracak

05 Ağustos 2021
Sakıp Sabancı Müzesi'ndeki Açıkhava Etkinlikleri Bu Yaza Damga Vuracak
Zengin koleksiyonları, ev sahipliği yaptığı uluslararası ve ulusal geçici sergileri, konservasyon çalışmaları, öğretim programları, konser, konferans ve seminerleriyle çok yönlü bir müzecilik anlayışını yansıtan Sakıp Sabancı Müzesi, bu yaz unutulmayacak etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Hakan Erdoğan Prodüksiyon tarafından düzenlenen Bachçede Yaz Festivali “Neşeye Davet” temasıyla 12 Ağustos’ta başlayacak ve 10 Eylül’e kadar devam edecek. Festivalde Jiri Barta, Terezie Fialova, Today's Quintet, Bilal Karaman, Ergün Şenlendirici, Ahmet Özden, Hacı Rüstem Çembeli, Peter Sarik Trio, piyanist Can Çakmur gibi isimler sahne alacak. “Bachçede Yaz Festivali” 12 Ağustos’ta viyolonselci Jiri Barta ve piyanist Terezie Fialova‘nın Çek asıllı besteciler Dvořák ve Janáček’in eserlerinden oluşan konseriyle başlayacak. 10 Eylül’de dünyaca ünlü piyanistimiz Can Çakmur’un piyano resitaliyle sona erecek. Konserlerlerin biletleri Biletix ve Passo üzerinden satın alınabilecek.

Sakıp Sabancı Müzesi’nin Sabancı Vakfı’nın katkılarıyla başlattığı ve büyük bir ilgiyle takip edilen Müzede Sahne etkinliği beşinci yılında "Şimdi ve Buradayız Aşkım!" temasıyla düzenleniyor. Emre Koyuncuoğlu’nun sanat yönetmenliğini üstlendiği ve her yıl belli bir tema üzerinden gösteri sanatları alanındaki işlerden bir seçki sunan Müzede Sahne’nin bu yılki başlığı; aşkın gücünü, sevginin iyileştiriciliğini herkes için, her renk, her zaman ve her varoluş için hatırlamaya odaklanıyor. Dünyanın geçirdiği zorlu sürece beraber bakıp yaraları topluca sarma çağrısında bulunan etkinlik müzenin farklı noktalarında izleyiciyle buluşacak.

17 – 22 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek Müzede Sahne’nin programında; Meltem Cumbul’dan Ben “Sevgili Milena”, DOT’tan “Sesin Resmi, SFRPZTF’den “Eylül”, Talimhane Tiyatrosu’ndan “Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince, Ama Şimdi İyi”, Versus Tiyatro’dan “Kreutzer Sonat”, Linet Şaul, Bülent Oral, Faran Suyolcu ve Ayşe Lebriz Berkem’den “Shakespeare’le Aşk ve Müzik”, Özden Karakışla’dan “Kadın Dilinden Masallar”, Tatavla Sahne’den “Rahvan Giden Atlılar” oyunları sahnelenecek. Festivalin açılış konuşmasını ise Ebru Nihan Celkan'ın metnini sahnede okuyan Tilbe Saran yapacak. Müzede Sahne kapsamında Duygu Dalyanoğlu’nun moderatörlüğünde “Gösteri Sanatlarında Kapsayıcılık ve Dayanışma”, Cemre Baytok’un moderatörlüğünde ise “Çoğulcu Kültür için Yaratıcı Dayanışma Nasıl Üretilir?” panelleri de gerçekleştirilecek. Oyuncu, yazar ve yönetmen Nadir Sönmez “Peki” adlı oyun okuması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sanatçıları ise Birhan Keskin’in Y’ol kitabından şiir okumasıyla Müzede Sahne’nin konukları olacak. Biletler SSM’nin web sitesinden satın alınabilecek.

Sakıp Sabancı Müzesi’nin 2017 yılında açık hava sineması geleneğini yaşatmak amacıyla Boğaz manzaralı terasında başlattığı “Müzede Suare” bu yıl 14 – 19 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek. Türk sinemasında İstanbul’un temsiliyetini simgeleyen filmlerden oluşan ve Kadıköy Belediyesi Sinematek / Sinema Evi işbirliğiyle hazırlanan program kapsamında; Lütfi Akad’ın “Susuz Yaz”, Atıf Yılmaz’ın “Ah Güzel İstanbul”, Memduh Ün’ün “Üç Arkadaş””, Aslı Özge’nin “Köprüdekiler”, Ümit Ünal, Kudret Sabancı, Selim Demirdelen, Yücel Yolcu, Ömür Atay’ın “Anlat İstanbul”, Fatih Akın’ın “İstanbul Hafızası: Köprüyü Geçmek”, Reha Erdem’in “Hayat Var” ve Metin Erksan’ın “Sevmek Zamanı” filmleri yer alacak.

SSM, şehrin heyecanla beklenen kültür sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapmaya devam edecek. Bu kapsamda İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 49. İstanbul Müzik Festivali’nde 25 Ağustos’ta BİFO Özel: Borusan Quartet ve Paul Meyer konseri ve 22 Eylül’de İstanbul Fringe Festivali’nin “m.u.t.a.n.t.e” isimli gösterisi SSM’de gerçekleştirilecek.

SSM, ayrıca Öğrenme Programları kapsamında 13,17 ve 27 Ağustos tarihlerinde 18- 36 ay aralığındaki bebek ve küçük çocuklar ile ailelerine yönelik düzenlenen Pusetli Aileler programına ev sahipliği yapmaya devam edecek. Program, örnek eserlerden hareketle çocukların duyularını harekete geçirmeyi, oyun ve egzersizler yoluyla onların fiziksel, duygusal, bilişsel gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Yetişkinlere yönelik Öğrenme Programları kapsamında ise 18 ve 25 Ağustos’ta SSM Bahçesinde Resim Atölyesi düzenlenecek.

Bülten