Sakıp Sabancı Müzesi’nde Çocuk Olmak

12 Ekim 2021
Sakıp Sabancı Müzesi’nde Çocuk Olmak
Sakıp Sabancı Müzesi Öğrenme Programları Ekim ayında Dolu Dolu

Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) Öğrenme Programları, Ekim ayı boyunca farklı yaş grubundan çocuklara yönelik atölyelerle devam ediyor. 5-8 yaş arası çocuklara yönelik haftasonu çocuk atölyeleri, cumartesi ve pazar günleri Sera Atölye’de ve çevrimiçinde gerçekleştirilecek. 

Şeker Ahmet Paşa’nın sanatının öğrenileceği Şeker Ahmet Paşa ile Ormanda atölyesi 16 Ekim Cumartesi günü 5-8 yaş grubuna yönelik düzenlenecek. Manzara ve orman tablolarına yoğunlaşacak atölyede çocuklar, Japonların ‘shinrin-yoku’ kavramından ve Şeker Ahmet Paşa’nın eserlerinden ilhamla kendi orman ekosistemini yaratacak. 

 “Kentimin Renkleri” atölyesi 17 Ekim Pazar günü 6-8 yaş grubuna yönelik düzenlenecek. Sanatçı Beril Ece Güler’in ‘-scape’ ve sanatçı Örsan Karakuş’un ‘Haydarpaşa Garı’ isimli işlerinden yola çıkılacak atölyede çocuklar kendi yaşadıkları sokaklardan hareketle kolaj tekniği kullanarak İstanbul’u kendi renklerinde çizecek.

Dün Bugün İstanbul sergisinde yer alan Ege Kanar’ın “Vasıta” isimli eserinden yola çıkarak ses dalgaları ve sesin yayılmasının inceleneceği Ses Nasıl Yayılır? atölyesi 23 Ekim Cumartesi günü gerçekleşecek. 6-8 yaş grubuna yönelik atölyede “Ses nedir?”, “Nasıl yayılır?”, “Sesin çeşitli özelliklerini kullanarak hayatımızı kolaylaştırabilir miyiz?” sorularının cevapları aranacak. 

6-8 yaş grubuna yönelik Benim Balkonum atölyesinde ise yine Dün Bugün İstanbul sergisinde yer alan sanatçı Neslihan Koyuncu Bali’nin ‘yansıma kompozisyonları’ ve ‘ritim kafesi’ isimli işleri üzerine sorgulama yapılacak. Tarihsel süreçte İstanbul’da bulunan mimari yapılarda, yaşadığımız evlerde balkonların işlevi anlatılacak. Çocuklar kendi evlerinden yola çıkarak karışık teknik kullanarak kendi balkon tasarımlarını oluşturacak. Benim Balkonum atölyesi 24 Ekim Pazar günü düzenlenecek.

SSM’nin Pusetli Aileler etkinliği de Ekim ayı boyunca farklı duyu ve sanat atölyeleriyle devam edecek. Henri Matisse’in (1869-1954) eserlerinden ve sanat pratiğinden hareketle hazırlanan Müzede Şekil Avı, Amerikalı ressam Georgia O’Keeffe’nin eserlerinin çıkış noktası olduğu Müzede Renk Avı, Pop art akımının önemli isimlerinden Wayne Thiebaud’un eserleriyle şekillenen Müzede Doku Avı, 18-36 ay arasındaki minikleri sanatla buluşturacak.

Okul gruplarına yönelik müze turları ise öğretmenler eşliğinde ve rezervasyonla Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri ücretsiz düzenleniyor. 

Pazartesi günleri kapalı, Salı günleri her yaş grubuna ücretsiz olan müzenin öğrenme programları hakkında detaylı bilgiye SSM’nin web sitesinden ulaşılabiliyor.

Hafta Sonu Atölyeleri

Yaş

Gün

Saat

Yer

Şeker Ahmed Paşa ile Ormanda

5-8

16 Ekim Cumartesi

11.00-12.00

Sera Atölye

Kentimin Renkleri

6-8

17 Ekim Pazar

11.00-12.00

Sera Atölye

Ses Nasıl yayılır?

6-8

23 Ekim Cumartesi

11.00-12.00

Sera Atölye

Benim Balkonum

6-8

24 Ekim Pazar

11.00-12.00

Sera Atölye

Pusetli Aileler

Yaş

Gün

Saat

Yer

Müzede Şekil Avı

18-36 Ay

12 Ekim Salı

11.00-12.00

Sera Atölye

Müzede Renk Avı

18-36 Ay

21 Ekim Perşembe

11.00-12.00

Sera Atölye

Müzede Doku Avı

18-36 Ay

28 Ekim Perşembe

11.00-12.00

Sera Atölye

Bülten