Sakıp Sabancı Müzesi’nde Bachçede Yaz Festivali

21 Ağustos 2020
Sakıp Sabancı Müzesi’nde  Bachçede Yaz Festivali
Beethoven’in doğumunun 250. yılı vesilesiyle oluşturulan Bachçede Yaz Fetivali’nin bu yılki programı, Beethoven ile çağdaşı Türk müziğinin dahi bestecisi Dede Efendi’nin eserlerini buluşturacak.

Festival kapsamında 25 Ağustos’ta genç piyanist Can Çakmur, 27 Ağustos’ta Macar klavsen virtüözü Márton Borsányi, İklim Tamkan (klavsen), Senem Demircioğlu (mezzo soprano) ve Mehmet Gökhan Bağcı (keman), 29 Ağustos’ta Baroque Ensemble Transylvania, Rusya’dan katılacak Gagik Makichyan ve Natalia Sokolovskaya ve 31 Ağustos’ta ise Rusya Ulusal Filarmoni Orkestrası’nın viyonselcisi Makichyan ve uluslararası piyano yarışmalarında birincilik ödülleri almış Sokolovskaya sahne alacak.
 
2 Eylül’de III. Selim’den Münir Nurettin’e uzanan bir repertuar ile Münip Utandı ve Türk Sazları Topluluğu, 3 Eylül’de klavsen, keman, viyolonsel ve barok gitardan oluşan The Barock M Ensemble İstanbul dinleyicileriyle buluşacak. 8 Eylül’de Rönesans’tan Barok döneme uzanan seçkisi ile İzmir Barok, 10 Eylül kapanış konserinde ise Olgu Kızılay, Dorukhan Doruk ve Jerfi Aji, oda müziğinin herkesçe bilinen şaheserlerinden Beethoven’ın Archduke Trio’su ve Dvořák’ın Dumky Trio’sunu ve ayrıca Kamran İnce’nin festival için özel olarak bestelediği Dede Remix’i seslendirecek.

Hakan Erdoğan Prodüksiyon tarafından düzenlenen ve Sağlık Bakanlığı’nın Kovid 19 önlemleri doğrultusunda sosyal mesafe kurallarına uyularak gerçekleştirilecek konserlerin biletlerine Biletix’ten ulaşılabilir. 

Bülten