Rus Avangardı Sergisi Konferans Serisi Devam Ediyor

14 Mart 2019
Rus Avangardı Sergisi Konferans Serisi Devam Ediyor
Sakıp Sabancı Müzesi’nde devam eden “Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek” sergisi, sanatı hayatın her alanına yaymayı hedefleyen Rus Avangard sanatçı ve okullarının zengin üretkenliklerine ışık tutan etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Sergi kapsamında 20 Mart Çarşamba, 19.00-20.00 saatleri arasında , çalışmalarıyla Türkiye’de çağdaş sanatın temellerini atan isimlerden eğitmen, koreograf ve yönetmen Şebnem Selışık Aksan, Ballet Russes konulu bir konferans gerçekleştirecek. 

Rus eleştirmen ve yönetmen Sergei Diaghilev tarafından 1909’da Paris’te kurulan Ballet Russes, Rus Avangardı’nın da paylaştığı topyekûn sanat anlayışı doğrultusunda, bütün sanatları içeren bir tiyatro olayı yaratmak amacıyla hayata geçirildi. Paris’te turnede oldukları sırada 1. Dünya Savaşı’nın başlamasından dolayı ülkelerine dönemeyen ve bu şehirde kalan topluluk, zamanla Avrupalı sanatçılarla da işbirliği yapmaya başladı; Pablo Picasso, Georges Rouault, Henri Matisse ve André Derain gibi sanatçılar Ballet Russes gösterileri için çalıştılar. Bütün kural ve kuramların dışında gelişen yapısıyla 20. yüzyıl sanat tarihinde belirleyici bir öneme sahip olan Ballets Russes’ün faaliyetleri, Diaghilev’in 1929’daki ölümüyle beraber son buldu. 
Topluluğun ilk yıllarından dört eserinin izleneceği konferansta, Ballet Russes’ün kurucusu Diaghilev’in hikâyesi ve sanat tarihinde çığır açan bu oluşumu mümkün kılan öngörüsü konu edilecek. 

Şebnem Selışık Aksan:

1943’te doğan Şebnem Selışık Aksan, Türkiye’deki ilk Bale Okulu’nun kurucularından Beatrice Appleyard Fenmen’ın yanında başladığı ve Londra’da Arts Educational Schools’ta devam ettiği bale eğitimini, New York’taki Juilliard School’da tamamladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne bağlı Devlet Konservatuarı’nda Bale Anasanat Dalı’nı kurdu ve aynı kurumda Modern Dans Sanat Dalı’nın Bölüm Başkanlığı’nı yaptı. Emekli olana kadar 37 yıl boyunca bu kurum bünyesinde çeşitli görevler üstlenen Aksan, rektörlüğü döneminde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin 2011’de Bomonti’de açılan yerleşkesinde çağdaş dansın mekân sorununu çözmek üzere bir performans salonunun kurulması çalışmalarını yürüttü. 1987 yılından bu yana Boğaziçi ve Koç üniversitelerinde “Dans Sanatı” ve “Beden Farkındalığı” başlıklı dersler vermektedir. Yayınlanmış yurtiçi ve yurtdışı makale ve bildirilerinin yanı sıra Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nden çıkan ve Gurur Ertem’le beraber yayına hazırladığı 20. Yüzyılda Dans Sanatı Kuram ve Pratik adlı bir kitabı bulunmaktadır.

Bülten