Prof. Dr. Cevat Çapan ile “Odysseia” okumaları

27 Kasım 2017
Prof. Dr. Cevat Çapan ile “Odysseia” okumaları
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, “Ai Weiwei Porselene Dair” sergisi kapsamındaki etkinliklerine devam ediyor.

Prof. Dr. Cevat Çapan ile “Odysseia” okumaları 30 Kasım’da SSM’de.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Ai Weiwei’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi, “Ai Weiwei Porselene Dair” kapsamında, Homeros’a atfedilen antikçağ şiiri Odysseia’nın okuma etkinliğine ev sahipliği yapıyor.

2002’den bu yana Bozcaada’da gerçekleştirilen “Ozanın Günü ve Homeros Okuma Etkinliği”nin mimarlarından şair, akademisyen ve çevirmen Cevat Çapan, sergi için, yolculuk temasından hareketle Odysseia destanına çağdaş bir yorum getirecek. Etkinlik, Ai Weiwei’in 2016 tarihli duvar kâğıdı çalışması Odysseia’nın asılı olduğu, sanatçı tarafından Sakıp Sabancı Müzesi için özel olarak üretilen Mavi-Beyaz Porselen Tabaklar ve Sütün Gibi Üst Üste İstiflenmiş Vazolar’ın sergilendiği odada gerçekleştirilecek.

Ai Weiwei’in, son zamanlarda bütün dünyayı etkileyen sığınmacı krizini Savaş, Harabeler, Yolculuk, Denizi Geçmek, Sığınmacı Kampları ve Gösteriler başlıkları altında betimlediği, tarihin döngüsel yapısı üzerine düşündüren bu eserleri, Cevat Çapan’ın “Odysseia” destanının çağlar üstü niteliklerini öne çıkaran yaklaşımıyla değerlendirilecek. Etkinlik, 30 Kasım Perşembe, saat 20.00’de gerçekleştirilecek.

*Etkinlik ücretlidir. Bilet fiyatları tam 70 TL, öğrenci 50 TL’dir.

 Ayrıntılı bilgi ve bilet almak için; www.sakipsabancimuzesi.org

Bülten