Panel: Gizli Bir Dilin Doğuşu

27 Şubat 2015
Panel: Gizli Bir Dilin Doğuşu
“Gizli Bir Dilin Doğuşu” paneli SSM’de!

Sakıp Sabancı Müzesi, Sabancı Holding’in sponsorluğunu üstlendiği “Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar” sergisi kapsamında, İstanbul Psikanaliz Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Derneği ( Psike İstanbul ) işbirliğiyle, Mart ayında bir panel gerçekleştirecek. SSM Galeri Konferans Salonu’nda, 1 Mart 2015 Pazar günü 14:00 - 15:30 saatleri arasında düzenlenecek “Gizli Bir Dilin Doğuşu” başlıklı panel, tüm sanatseverlere açık ve ücretsiz olacak.

Panele konuşmacı olarak katılacak Aslı Day, Nayla De Coster, Melis Tanık Sivri ve Ümit Eren Yurtsever, Miró’nun eserlerini; serbest çağrışım, bilinçdışı düşlemler, yaratıcılık süreci ve şiirden resme simgeleştirme gibi psikanalitik kavramlarla ilişkilendirerek ele alacak. Dinleyicilerin çağrışım ve düşlemlerini paylaşacağı interaktif etkinlikte, sanatseverlerin, çağdaş sanat vasıtasıyla psikanalitik düşünceyle tanışması sağlanacak.

Miro’nun sanatıyla psikanaliz arasındaki güçlü bağların üzerinde durulacak panelde, şu sorulara cevap aranacak: “Kadınlar, kuşlar ve yıldızlar nereden geliyor? Yeryüzünden mi, gökyüzünden mi, yoksa Miró’nun şiirinin doğduğu topraklardan mı? En başında sadece bir leke mi vardı? Orak gibi havalanan siyah çizgiler, renk renk lekeler ve sağdan soldan tesadüfen bulunmuş nesneler... Joan Miró’nun eserleri karşısında neler söylemeli? Psikanaliz Miró’nun eserlerine, gerisindeki şiire yaklaşmanın bir yolu olabilir mi? Freud’un Düşlerin Yorumu adlı eseriyle Miró’nun heykelleri bir arada düşünülebilir mi? Kadınlar kuşlar ve yıldızlar kadar özgür olabilir mi?”

“Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar” sergisi, gördüğü yoğun ilgi nedeniyle 8 Mart 2015 tarihine kadar devam edecek.

Psike İstanbul Derneği

Ruhsal mekanizmayı açıklayan bir kuram, ruhsal süreçleri araştıran bir yöntem, bu yönteme dayanan bir tedavi ve bu bilgiyi nesilden nesle aktaran bir gelenek olarak; psikanalizi Türkiye'de tanıtmak, yaymak ve geliştirmek amacıyla faaliyet gösteriyor.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.psikeistanbul.org)

Bülten