Osmanlı Hat Ekolü'nün Yaratıcısı Şeyh Hamdullah

27 Ocak 2021
 Osmanlı Hat Ekolü'nün Yaratıcısı Şeyh Hamdullah
Harvard Üniversitesi Tarih Bölümü profesörlerinden Cemal Kafadar Ölümünün 500. Yılında Şeyh Hamdullah sergisi kapsamında çevrimiçi bir konuşma gerçekleştirecek. Konuşma 29 Ocak Cuma günü Türkiye’de 18.30’da, New York’ta ise yerel saatle 10.30’da

Sakıp Sabancı Müzesi ve Columbia University Sakıp Sabancı Center for Turkish Studies tarafından canlı yayınlanacak konuşma, günümüze kadar geçerliliğini koruyan “Osmanlı hat ekolünün” yaratıcısı Şeyh Hamdullah’ın hamisi Sultan II. Bayezid’a odaklanacak. Prof. Dr. Kafadar, II. Bayezid’in hükümdarlık yıllarına (h. 1481-1512) yepyeni bir bakış açısı getirecek.

Sultanı, babası ve oğlunun gölgesinden sıyırarak yeniden değerlendirmeyi, Amasya'nın o çağdaki rolünü "Bursa-Edirne-İstanbul" üçlemesinden bağımsız bir yaklaşımla irdelemeyi ve Çaldıran Savaşı'na odaklanmayan bir bakış açısıyla, 15. yüzyıl sonu ila 16. yüzyılın başları üzerine düşünmeyi amaçlayan Prof. Dr. Cemal Kafadar’ın konuşmasında, II. Bayezid’in hem geleceğe dair görüşleri anlatılacak, hem de kültür hamiliği ve saray kütüphanesi ele alınacak.

29 Ocak 2021 Cuma günü Türkiye’de 18.30’da, New York’ta ise yerel saatle 10.30’da başlayacak konuşma İngilizce olacak ve eş zamanlı Türkçe çeviri seçeneğiyle yayınlanacak.

Etkinliğe ücretsiz katılmak isteyenler Sakıp Sabancı Müzesi web sitesi üzerinden kayıt yaptırabilir. 

Prof. Dr. Cemal Kafadar hakkında 1954 doğumlu Prof. Dr. Cemal Kafadar, kuruluşundan (1997) bu yana Harvard Üniversitesi Vehbi Koç Türkiye Etütleri Kürsüsü Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Ortaöğrenimini İstanbul Erkek Lisesi ve Robert Kolej’de, lisans öğrenimini ise ABD’de Hamilton College’da tamamladı. Daha sonra Kanada’da McGill Üniversitesi İslami Araştırmalar Enstitüsü’nde Osmanlı tarihi üzerine yüksek lisans ve doktora yaptı. Princeton Üniversitesi Yakın Doğu Araştırmaları Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışan Prof. Dr. Kafadar 1990’da Harvard Üniversitesi Tarih Bölümü’ne geçti. 1997’de bu üniversitede Vehbi Koç Türkiye Etütleri Kürsüsü’nün başkanlığına getirildi. 1999-2004 ve 2009-2010’da Harvard Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezi’nin direktörlüğünü yürüttü. Halen aynı üniversitenin Tarih Bölümü’nde arşiv araştırması, popüler kültür ve Osmanlı tarihyazımı üzerine seminerler yönetmektedir. Paris’te EHESS’de (École des Hautes Études en Sciences Sociales: İleri Sosyal Bilim İncelemeleri Okulu, 1997-1998) ve Boğaziçi Üniversitesi’nde (2005, 2009) konuk öğretim üyesi olarak dersler de veren Prof. Dr. Kafadar’ın başlıca ilgi alanları Ortadoğu ve Güneydoğu Avrupa’nın modern çağın başlarındaki toplumsal ve kültürel tarihidir. 

Suleiman the Second and His Time (Halil İnalcık’la birlikte, 1993), Between Two Worlds: The Construction of the Ottoman State (1995; İki Cihan Âresinde, Osmanlı Devleti’nin Kuruluşu, 2010), Kim Var İmiş Biz Burada Yoğ İken; Dört Osmanlı: Yeniçeri, Tüccar, Derviş ve Hatun (2009, 2014) ve Kendine Ait Bir Roma: Diyar-ı Rum’da Kültürel Coğrafya ve Kimlik (2017) adlı kitapları yayımlanmış olan Prof. Kafadar, 2010 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülmüştür.

Bülten