Müzede Sahne İkinci Kez Seyircileriyle Buluşuyor

03 Eylül 2018
Müzede Sahne İkinci Kez Seyircileriyle Buluşuyor
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, 2. kez “Müzede Sahne” etkinliğine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM)’nin Sabancı Vakfı’nın katkılarıyla 2017 yılında başlattığı ve büyük ilgiyle karşılanan tiyatro etkinliği, 6-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Emre Koyuncuoğlu’nun sanat yönetmenliğini üstlendiği “Müzede Sahne – Fonda Tabloyu Tamamlayan Parçalar” kapsamında, toplumsal sorunlara değinen ve bu yönüyle seyircilerin belleğinde iz bırakan oyunlar sahnelenecek. Toplumsal gerçekçi bir yaklaşımla güncel meseleleri sahneye taşıyan eserleri izleyiciyle buluşturacak etkinlikte, Türk tiyatrosunun değerli isimleriyle genç sanatçılar, aynı yazarların eserlerini farklı biçimlerde yorumlayacak. Türk edebiyatının ve tiyatrosunun klasikleriyle usta isimlerinin eserlerinin sanatseverlerle buluşacağı etkinlik, Fıstıklı Teras’ta, SSM’nin eşsiz Boğaz manzarasına karşı kurulacak platformda ve müzenin farklı mekânlarında izlenebilecek.

Etkinlik; Haldun Taner, Latife Tekin, Ferhan Şensoy, Zeliha Berksoy, Metin Deniz gibi kendi ekollerini oluşturmuş isimlerle; Alper Kul, Çiğdem Erken, Alican Yücesoy gibi tanınmış genç sahne sanatçılarını bir araya getirecek. Uluslararası platformlarda varlık gösteren ve gelecek vaat eden genç sanatçılar; Canan Yücel Pekiçten, Ilgın Abeln, Mine Çerçi de program kapsamında eserleri yer alan yazarlardan ilhamla yeni ürünler ortaya koyacak ve bu işler ilk kez “Müzede Sahne - Fonda Tabloyu Tamamlayan Parçalar”da izleyiciyle buluşturacak.

Oyuncu Zeliha Berksoy’un Sakıp Sabancı Müzesi için hazırladığı ve sadece bu etkinlikte sahnelenecek “Bir Dost... Haldun Taner”in gösterimi de gerçekleştirilecek. Program kapsamında sadece tek gösterimi yapılacak oyunda Berksoy, piyanoda Çiğdem Erken eşliğinde Haldun Taner imzalı kabarelerden şarkılar söyleyecek ve ona dair anılarını seyircilere aktaracak.

Ayrıntılı bilgi için; www.sakipsabancimuzesi.org

 

Bülten