Müzede Sahne 2021 Programı Sona Erdi

23 Ağustos 2021
Müzede Sahne 2021 Programı Sona Erdi
17-22 Ağustos tarihlerinde “Şimdi ve Buradayız Aşkım!” Temasıyla düzenlenen Müzede Sahne Sanatseverlerle Buluştu.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), Sabancı Vakfı’nın katkılarıyla 17- 22 Ağustos tarihleri arasında beşincisini gerçekleştirdiği açıkhava etkinliği “Müzede Sahne”nin 2021 programı sona erdi.

Dünyanın geçirdiği zorlu süreçte çoğulculuğa, kapsayıcılığa, çok renkliliğe ve dayanışmaya odaklanarak “Şimdi ve Buradayız Aşkım!" temasıyla gerçekleşen sahne sanatları festivalinde oyunlar, okumalar, paneller, konser ve performanslardan oluşan 13 ayrı etkinlik sanatseverlerle buluştu.

Emre Koyuncuoğlu’nun sanat yönetmenliğinde düzenlenen ve her yıl bir tema etrafında gösteri sanatları alanındaki eserleri buluşturan ve o alanda eser üretimine destek veren, panellerle deneyimin aktarılmasını sağlayan ve bu anlamda da tek olma özelliğine sahip “Müzede Sahne”, 5. yılında müzenin farklı noktalarında gerçekleşen etkinliklerle yaklaşık 1100 kişiyle kucaklaştı.

Müzede Sahne’nin ilk adımı 2016 yılında Kuzgun Acar’ın ‘Kuşlar Soyut Kompozisyon’ isimli eserinin sergilenmesine paralel olarak gerçekleştirilen mask tiyatrosuyla atıldı. Bir gösteriyle başlayan “Müzede Sahne” zaman içinde gelişerek bir haftaya yayılan, aralarda konuşmaların, panellerin, performansların, oyun/şiir okumalarının, sahneye ait sergilerin, dinletilerin, kabarelerin olduğu kapsamlı bir gösteri sanatları festivaline dönüştü. “Müzede Sahne” her yıl gösteri sanatlarında sanatçı üretimlerinin yoğunlaştığı bir konuya odaklanarak kültürel değer üretimine alan açtı, müze mekânına “özgün” işleri de destekleyerek, müze mekânından sanatsal bir hafıza oluşturdu.

Yalnızca genç sanatçılarla değil, Ayla Algan’la başlayarak, Zeliha Berksoy, Zuhal Olcay gibi isimlerle müzeye dair özel prodüksiyonların gerçekleşmesini sağlayan ve Genco Erkal başta olmak üzere bir çok saygıdeğer sanatçıyı ağırlayan “Müzede Sahne”, yüzlerce genç sanatçıya ve tiyatro oluşumuna destek verdi, onlarca sivil insiyatife sahnesini açtı.

“Müzede Sahne”, önümüzdeki yıllarda da farklı temalarla izleyicileri ile buluşmaya devam edecek.

Bülten