MACK. Sadece Işık ve Renk” sergisi Uzatıldı

14 Eylül 2016
MACK. Sadece Işık ve Renk” sergisi Uzatıldı
Sakıp Sabancı Müzesi’nde devam eden“MACK. Sadece Işık ve Renk” sergisi 18 Eylül’e kadar uzatıldı

Tahincioğlu ana sponsorluğunda Sakıp Sabancı Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı “MACK. Sadece Işık ve Renk” sergisi, 18 Eylül 2016’ya kadar uzatıldı.

II. Dünya Savaşı sonrası dünyanın yaşadığı maddi ve manevi yıkıma karşı geleneksel sanat anlayışını sıfırlayarak aydınlık, ışık ve şeffaflık dolu yepyeni bir dünya vaadiyle yola çıkan ZERO akımının kurucularından biri olan Alman sanatçı Heinz Mack’ın 100’den fazla eserinin bir araya geldiği sergi, resim, heykel ve kinetik sanat eserlerinden zengin bir seçki sunuyor.

Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Maalesef Türkiye şu anda dünyada uzak durulması gereken bir ülke görüntüsü veriyor. Bu durum her sektörü olduğu gibi kültür sanat ortamını da olumsuz etkiliyor. Yaşanılan olaylardan ötürü hergün bir kültür sanat etkinliğinin iptal edildiğini, ertelendiğini üzülerek duyuyoruz. Böyle bir konjonktörde sergimizin uzatılmış olması çok kıymetli. Bu, Alman sanatçı Heinz Mack’ın müzemize ve ülkemize inandığının çok önemli bir göstergesi. Sanat her zaman toplumlara umut vermiştir. Karanlıkları bertaraf etmenin yollarından biridir sanat. Biz de Sakıp Sabancı Müzesi olarak herkesi, Heinz Mack sergisini görmeye davet ediyoruz. İnanın size çok iyi gelecek” dedi.

“Ancak özgür olunca yaratabilirsiniz”

Heinz Mack Sanatatak.com’a verdiği röportajda, “İkinci dünya savaşını gördüm. Sonrasında Düsseldorf Akademisine girdiğimde akademi diye bir şey ortada yoktu. Bombaların yıkıp döktüğü toz içinde bir bina vardı karşımızda. Kütüphanede toplam üç kitap vardı. Hiçbir şey yoktu. Hepsini birlikte var ettik.  Amacımız buydu. Zero bir bakıma sınırları da yok saymak demekti. Ulusların sınırlarını, sanatın sınırlarını zorlamak demekti. O zaman bunu başardık. Bugün tekrar sınırların yeniden çizildiğini görüyorum. Benim sanatım her zaman temsili olanı dışladı. Hep hümanist kürenin içinde yer aldı. Bu hümanist küre sanatçıya birey ve özgür olma şansını tanır. Özgürlük iradenizi kendi elinize almanız demektir. Ancak özgür olunca yaratabilirsiniz.” demişti.

İlk kez 18 Şubat 2016’da sanatseverlerle buluşan “MACK. Sadece Işık ve Renk” sergisinde sanatçının doğadaki renk ve formların izini sürerek açık alanlar için tasarladığı enstalasyon (yerleştirme) çalışmaları, farklı malzemeler kullanarak yaptığı anıtsal heykelleri, ışık objeleri, rotorlar, rölyefler ve “Kromatik Takımyıldızlar” adını verdiği büyük boyutlu tabloları bulunuyor.

Sakıp Sabancı Müzesi’nde başka neler var?

Sakıp Sabancı Müzesi Heinz Mack sergisi kapsamında gerçekleştirilen belgesel gösterimleri, yaz boyunca her çarşamba Cihangir Yoga’nın katkılarıyla düzenlenen Müzede Yoga seansları,  Kuzgun Acar “Bir Restorasyonun Öyküsü” sergisi, Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu, çocuk eğitim programları ve restoranıyla her yaştan sanatseverlere keyifli bir gün vadediyor.

 

 

 

 

Bülten