Konferans: Sanat Eserinin Sırları

21 Ekim 2014
Konferans: Sanat Eserinin Sırları
SSM’de Sanat Konservasyonu Konuşmaları

 Sakıp Sabancı Müzesi, “Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar” sergisi kapsamında, “Sanat Eserinin Sırları” başlıklı konferansa ev sahipliği yapıyor. Konferans, Londra National Gallery Koleksiyonlar Müdürü Dr. Ashok Roy ve Getty Konservasyon Enstitüsü Bilim Bölümü Direktörü Dr. Tom Learner’ın katılımıyla, 27 Ekim Pazartesi günü SSM Galeri Konferans Salonu’nda düzenlenecek. Sergi kapsamındaki ücretli etkinliğe katılanlar, “Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar” sergisini de gezebilecek. İngilizce konferans sırasında Türkçe simultane çeviri hizmeti verilecek.

Dr. Ashok Roy, 13:30 – 15:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek “Sahteler, Hatalı Adlandırmalar ve Bilmeceler: Raphael, Da Vinci, Van Gogh Gibi Avrupalı Ünlü Ressamların Tablolarının Bilimsel Yöntemlerle İncelenmesi” başlıklı  bir konuşma yapacak. Uzman sanat tarihçilerinin bile kafasını karıştıran şaibeli tabloların sanatçısının, tarihinin ve kaynağının belirlenmesinde bilimsel incelemenin gittikçe artan rolünden bahsedecek. Konuşmasının “Sahte ve Gerçek: İki Rönesans Madonna’sının Yükseliş ve Düşüş Hikâyesi” başlıklı ikinci yarısında ise kader ve şöhretleri bilimsel incelemelerle belirlenmiş, İtalyan Rönesansı dönemine ait 2 resmin hikâyesine odaklanacak.

Dr. Tom Learner, 15:30 – 17:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek “Modern ve Çağdaş Sanatın Korunması: Meseleler, Zorluklar ve Güncel Çözümler” başlıklı konuşmasında, çağdaş ve modern sanat eserlerinin konservasyonunda ortaya çıkan engelleri anlatacak. Bu alanda yapılan son araştırmalardan bahsederek, daha iyi konservasyon müdahaleleri ve değerlendirmeler yapmak için geliştirilen yeni yöntemlerin ana hatlarını değerlendirecek.

Detaylı Bilgi İçin:

Resim ve Çağdaş Sanat Konservasyon Uzmanı Filiz Kuvvetli | filizkuv@gmail.com

Kağıt ve Kitap Konservasyon Uzmanı Nurçin Kural Özgörüş | nurcin@sabanciuniv.edu

 

Bülten