Konferans: Osman Hamdi Bey’in Çalışma Tekniklerinin Keşfi

18 Aralık 2018
Konferans: Osman Hamdi Bey’in Çalışma Tekniklerinin Keşfi
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nden “Osman Hamdi Bey’in Çalışma Tekniklerinin Keşfine Dair Bulgular” konferansı…

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Bank of America Merrill Lynch’in, dünya çapında yürüttüğü “Sanatı Koruma Projesi” kapsamında gerçekleştirilen ve Atlı Köşk’te devam eden “Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey” sergisi kapsamında “Osman Hamdi Bey’in Çalışma Tekniklerinin Keşfine Dair Bulgular” başlıklı konferansa ev sahipliği yapıyor.

Tablo Konservasyon Uzmanı Filiz Kuvvetli’nin anlatımıyla gerçekleştirilecek konferansta, 2 yıllık bir araştırma sonucunda ortaya çıkan “Osman Hamdi Bey Tablolarının Bilimsel Analizleri ve Konservasyonu” projesinin aşamaları katılımcılara aktarılacak. Araştırma sürecine dair kapsamlı bilgi paylaşacak olan Filiz Kuvvetli, Osman Hamdi Bey’in boya uygulama teknikleri, kullandığı malzemeler ve eserlerinin geçirdiği restorasyon çalışmalarını da ele alacak.

Bilimsel araştırma ve konservasyon süreçlerinin sanat tarihindeki önemini yansıtan bir içerikle gerçekleştirilecek konferans sonrasında ise, araştırma aşamalarının tablolar üzerinden izlenebileceği bir sergi turu düzenlenecek.

Program:

21 Aralık 2018 Cuma

16:30 – 17:00: Konferans

17.00 – 17.30: Sergi turu

* Etkinlik müze ziyaretçilerine ücretsizdir.

Ayrıntılı bilgi için; www.sakipsabancimuzesi.org – 0 (212) 277 22 00

Filiz Kuvvetli:

Danimarka Müzeleri Ortak Konservasyon Merkezi’nin Tablo Konservasyon Uzmanı Filiz Kuvvetli, bu merkezle bağlantısı olan 52 müze için konservasyon çalışmaları yapmaktadır. Aynı zamanda Sakıp Sabancı Müzesi sergilerinde Resim ve Çağdaş Sanat Konservasyon Uzmanı olarak hizmet veren Kuvvetli, 1998’de Danimarka Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi Sanat Konservasyon Bölümü’nden mezun oldu. 2004’te yine aynı okulun Tablo Konservasyon Bölümü’nden yüksek lisans derecesini aldı. Konservasyon alanında dünyanın en önemli eğitim kurumlarından The Getty Conservation Institute (Getty Konservasyon Enstitüsü) dahil olmak üzere birçok kuruluşta konservatör ve araştırmacı olarak çalıştı; Hollanda, İtalya, Fransa, Almanya ve Türkiye'de gerçekleşen projelerde yer aldı. Hacı Ömer Sabancı Vakfı ve Vehbi Koç Vakfı koleksiyonlarının konservasyon danışmanlığını yaptı.

Bülten