İslam Hat Sanatının Beş Yüz Yılı Bahreyn Milli Müzesi’nde

06 Ocak 2014
İslam Hat Sanatının Beş Yüz Yılı Bahreyn Milli Müzesi’nde
Sakıp Sabancı Müzesi’nin koleksiyonlarından başyapıtlar, “İslam Hat Sanatının Beş Yüz Yılı” sergisiyle Bahreyn Milli Müzesi’nde!

Bahreyn Milli Müzesi, 25. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında, 19 Ocak-13 Nisan 2014 tarihleri arasında, Sakıp Sabancı Müzesi’nin Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu ile Resim Koleksiyonu’ndan başyapıtlara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Toplam 86 eserden oluşan “İslam Hat Sanatının Beş Yüz Yılı” başlıklı sergide; 15’i Kuran-ı Kerim olmak üzere, çeşitli levha ve Hilye-i Şerif örnekleri, kıt’alar, murakkalar ve resimli dua kitapları ile birlikte Osmanlı sultanlarının tuğralarını taşıyan belgeler vehattatlarınyazı takımlarından parçalar yer alacak. Sergide 15. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar tarihlenen kitap sanatları ve hat eserlerinin yanı sıra, hat örneklerini içeren 9 yağlıboya tablo görülebilecek. Sergi boyunca ayrıca, hat sanatıyla ilgili belgesel filmler ve müzenin eğitim bölümünce hazırlanan özel programlar da gerçekleştirilecek.

Müzenin kurucusu Sakıp Sabancı, başta güzel yazı örnekleri ve Kuran-ı Kerim nüshaları olmak üzere, sanatlı elyazması kitap koleksiyonu oluşturmaya 1970’lerde başladı. Koleksiyonun, 1989’dan itibaren New York Metropolitan, Paris Louvre ve Berlin Deutsche Guggenheim başta olmak üzere pek çok önemli müzede sergilenip ilgi görmesi, Sakıp Sabancı’nın koleksiyonun kapsamını genişletme ve eserleri müze çatısı altında toplama düşüncesini güçlendirdi. Ailenin o yıllarda oturduğu Emirgân’daki Atlı Köşk, 1998’de içindeki koleksiyon ve değerli eşyalarla birlikte müzeye dönüştürülmek üzere Sabancı Üniversitesi’ne tahsis edildi. S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’nin “Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu”, 2012 yılından bu yana, teknolojideki yeniliklerden yararlanılarak sergileniyor, yenilikçi tavrıyla genç kuşaklara bu köklü sanat hakkında bilgi aktarımı yapıyor.

 

 

 

 

Bülten