Hattatların Pîri Şeyh Hamdullah

15 Şubat 2021
Hattatların Pîri Şeyh Hamdullah
Sakıp Sabancı Müzesi’nde (SSM) devam eden Ölümünün 500. Yılında Şeyh Hamdullah sergisi kapsamında “Hattatların Pîri: Şeyh Hamdullah” konulu bir çevrimiçi konuşma düzenlenecek.

18 Şubat Perşembe günü 16.00-17.00 saatleri arasındaki konuşmayı, Osmanlı hat sanatının yaşayan en önemli isimlerinden ve usta bir hattat olmanın yanı sıra sayısız araştırma, kitap ve konferansı bulunan Prof. Uğur Derman gerçekleştirecek.

“Hattatların pîri”, “hattatların kutbu”, “hattatların kıblesi” unvanlarıyla bilinen ve Osmanlı hat ekolünün kurucusu kabul edilen Şeyh Hamdullah’ın (1429-1520) dünyasına ışık tutacak etkinliğe katılmak isteyenler SSM web sitesi üzerinden kayıt yaptırabilir.

Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu’nda Şeyh Hamdullah ve çağdaşlarının, Şeyh yolundan giden hattatların ve 16. yüzyılın usta müzehhiplerinin elinden çıkmış nadir eserleri koruyan SSM’in hayata geçirdiği ve 31 Mart’a kadar ziyaret edilebilen Ölümünün 500. Yılında Şeyh Hamdullah sergisi, 15. yüzyılın ikinci yarısı ve 16. yüzyılın ilk yarısında üretilmiş nadir el yazması kitaplar, Kuran-ı Kerim nüshaları, kıtalar ve albümlerden oluşuyor. SSM koleksiyonunun yanı sıra, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi, Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı Ekrem Hakkı Ayverdi Koleksiyonu’ndan eserlerin de yer aldığı sergide, Topkapı Sarayı Müzesi, Süleymaniye Kütüphanesi, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi, Dallas Museum of Art ve Hannover Kestner Museum’dan sanatçıya ait eserler, dijital bir yerleştirme ile sanatseverlerle buluşuyor.

Prof. Uğur Derman hakkında

5 Şubat 1935’te Bandırma’da doğdu. Çocukluğunu Üsküdar’da geçirdi. Haydarpaşa Lisesi’ndeki öğrenimi sırasında edebiyat öğretmeni Mahir İz’in (1895-1974) yönlendirmesiyle Osmanlı yazı ve kültürüne ilgi duymaya başladı.

Aile geleneğini izleyerek İstanbul Üniversitesi Eczacılık Bölümü’nden mezun oldu. Öğrenimi sırasında hat sanatına ilgisi devam etti. 1995’te Üsküdarlı Hezârfan Hattat Necmettin Okyay’ın öğrencileri arasına katıldı, 1960’ta ta’lîk hattından icâzet almaya hak kazandı. Hattat Necmettin Okyay’ın kitap sanatlarındaki ebrû, cilt, âhar, zer-endûd yazı imâli gibi dallardaki uzmanlığından yararlandı, çeşitli hat türlerinin inceliklerini öğrendi. Prof. Dr. Süheyl Ünver (1898-1986), Hattat Macid Ayral (1891-1961) ve Halim Özyazıcı (1898-1964) gibi üstatların yakın çevresinde yer alarak bilgi alanını genişletti.

Eczacılık öğrenimini 1960’ta tamamlayarak İstanbul Gümüşsuyu’nda ilk eczanesini açtı. 1997 – 2006 yıllarında, geleneksel sanatlar alanında pek çok önemli araştırma ve yayına destek olan Türkpetrol Vakfı’nın yönetici kadrosunda yer aldı. 1985 – 2006’da Marmara Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin geleneksel Türk sanatları bölümlerinde Türk kitap sanatları tarihi dersi verdi. 1997’de Mimar Sinan Üniversitesi Senatosu’nca fahrî profesör (Prof. h.c.) unvanı verildi. 2009’da “Geleneksel Sanatlar” alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne, 2010’da ise UNESCO Yaşayan Kültür Hazinesi ödülüne layık görüldü.

1961’den bu yana Osmanlı kültürü, hat ve kitap sanatlarına dair konferanslar vermekte olup bilimsel kongrelerde bildiri sunmaya ve araştırma yapmaya devam etmektedir.

Prof. Uğur Derman’ın 30’u aşkın kitabı ve 500’den fazla makalesi bulunmaktadır.

Bülten